Bayburt ve Ordu’da Diyanet’e vabeste kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Bayburt ve Ordu’de, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Evgin Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kült İşleri Başkanlığı hareket birliğiyle “Hareket Anı, Çök Alengir Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

???????Kaleardı Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda düzenlenen ve AFAD İl Müdürü Adaletli Aslan ile Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy’un üstelik izleme ettiği manevra sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta artan öğrenciler senaryo gereği hareket süresince “çök-fırıldak-tutun” yöntemini uyguladı.

Manevra öğrencilerin bahçede emniyetli alana tahliye olmasıyla sona erdi.

Arslan, tatbikatın peşi sıra yaptığı açıklamada, bu yılın “AFAD Tatbikat Yılı” adına rüşvet edildiğini, dolayısıyla sene boyunca hep kamu kuruluşlarında tatbikatlar yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda bugün kentteki bilcümle müftülük binaları ile müftülüğe sınırlı eğitim bilimi merkezlerinde eş zamanlı tatbikat düzenlendiğini tamlayan Arslan, “Yer Sarsıntısı anı çök, tonga ve tahliye uygulaması yaptık. Son evre başarılı aynı manevra oldu. Buradaki öğrencilerimiz ayrımsız deprem anında neler yapılması gerektiğini uygulamalı yerine öğür oldu.” dedi.

Ordu

Ordu’bile birlikte Ilmek Akademisi Dini İhtisas Merkezi’nde, “Yer Sarsıntısı Andaç, Çök Künde Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Din İşleri Başkanı Uca Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in etkin bağlantı ile katıldığı tatbikatta, Vali Tuncay Sonel, İl Facia ve Ivedili Genişlik Müdürü Osman Işık ile İl Müftüsü İsmail Çiçek da düz aldı.

Vali Sonel ve beraberindekiler, senaryo gereği araklayan sirenlerin ardından ilk adına “çök-intizam-tutun” yöntemini uygulayarak sarsıntıların geçmesini bekledi. Yer Sarsıntısı sonrası bulundukları binayı terk ederek, güvenli şekilde toplanma alanına boşaltma gerçekleşti.

Yaralılar ise derhâl otama altına alındı.

Deprem çabucak ve deprem sonrası boşaltma sırasında hangi yapılması gerektiği kılgılı yürütme edildi.

Share: