Kastamonulu kadınlar, depremzedeler amacıyla kışlık elbise dikiyor

Kastamonulu kadınlar, depremzedeler amacıyla kışlık ruba dikiyor

KASTAMONU – Kastamonu’bile avrat kooperatifleri, dernekler ve dikimevlerinin aralarında bulunduğu gönüllü kadınlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler amacıyla kutup kumaştan eşofman, argaç, çizik kadar kışlık kıyafetler dikiyor.

Suret üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrasında yıkılan binalarda enkazın altında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

“Asrın felaketi” adına nitelenen depremlerin peşi sıra soğuk havanın hareketli olduğu yer sarsıntısı bölgesindeki afetzedeler üzere Kastamonulu kadınlar, Tekâmül Enstitüsünde tıpkı araya gelerek kışlık kıyafetler dikiyor.

Kastamonu İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde cıvıltı gösteren Tekemmül Enstitüsü Müdürlüğü öncülüğünde bir araya mevrut Kastamonu Sarıkonak Eş Kooperatifi, Kastamonu Tekellüm İşleyen Eller ve Lokal Lezzetler Kadın Kooperatifi, İhsangazi Üreten ve İşleyen Ağyar Siyez Istihsal ve İşletme Kooperatifi, Yardımseverler Derneği, Kadıdağı Umum Eğitim Merkezi becerikli öğreticileri ile Kastamonu’de ruh gösteren gâh dikim evi ve nesiç evi sahipleri ile gönüllü ocak kadınları, realizasyon ettikleri kumaşları kışlık çul haline getiriyor. Kastamonulu kadınlar, elde ettikleri kumaşlar yardımıyla eşofman, argaç, çizik, polar kabilinden kışlık libas dikerek soğuk kış gününde hareket bölgesinde kıygın olan afetzedelere ulaştırıyor.

Ayrıca Tekemmül Enstitüsü bünyesinde kışlık giyit dikiminin yanında melfuf namına gaflet uykusu tulumu üretimine da başlanacak.

“Tekâmül Enstitüsü adına fahri kadınlarımıza seçkin tür imkanı sağlamaya gayret ediyoruz”

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayten Canaslan, “Öncelikle depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına birlikte sabırlar diliyorum. Valimiz Sayın Avni Çakı’ın zer işleri Baharat Şarap hanımefendinin koordinatörlüğünde eş kooperatiflerimiz, derneklerimiz ve gönüllü kadınlarımızın destekleriyle Kastamonu Tekemmül Enstitüsü çatısı altında çeşitli mahsulat fayrap etmek üzere benzeri araya geldik. Enstitümüzde tıpkı araya gelin gönüllü kadınlarımız depremzedeler üzere eşofman takımı, kutup, bere, atkı kabil ürünleri üretiyorlar. Tekâmül Enstitüsü namına bizde elimizden mevrut desteği gönüllü kadınlarımıza, depremzedelere burada vermeye gayret ediyoruz. Bu çevirici ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına birlikte başsağlığı diliyorum” dedi.

“Elimize geçen herhangi bir kumaşı depremzedeler üzere giyit haline getiriyoruz”

Kastamonu Sanat İşleyen Yabancılar ve Yöresel Lezzetler Avrat Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mine Telli ise, “Burada Olgunlaşma Enstitüsünde depremzedeler için kıyafetler üretiyoruz. Bu kurgu ile Kastamonu’dan kül depremzedelere esbak olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bizler, burada Şerife Bacı’nın torunları namına yeniden bir seferberlik oluşturmuş durumdayız. Bugün çalışmalarımıza dönüşümlü olarak 60 lime apotr gönüllü kadınlarımız katılmaktadırlar. Değişik günlerde yaptığımız ayrı ayrı kıyafetleri tamamlanma çabasındayız. Elimize güzeşte temas kumaşı bizlere misafir namına mevrut depremzedeler amacıyla yapıt haline getirmeye çalışıyoruz. Evvelden cepheye taşınan mermileri şu anda bizler enjeksiyon iplikle insanların üzerlerinde olmasını heves ederek sevgi ile gelişigüzel bu kıyafetleri tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Share: