Katıldığı evvel arsıulusal şampiyonada ikinci olan Rojda, amaç yükseltti

Hakkari’dahi hususi harekat polisinin yetiştirdiği 13 yaşındaki judocu Rojda Kanat, ilk defa katıldığı arsıulusal bir organizasyonda gümüş madalya kazanarak kentin gururu oldu.

Arkadaşlarının antrenmanlarından etkilenerek başladığı judoda yeteneği ayırt edildikten bilahare Polisgücü Spor Kulübü bünyesine alınan 9. sınıf öğrencisi Rojda, elde ettiği başarılarla ayn dolduruyor.

Özel Harekat Ofis Müdürlüğünde işyar polis memuru ve judo antrenörü Imge Özcan Saka’nun yetiştirdiği kalburüstü sportmen, Yozgat’ta 19-20 Mart’ta planlı Meslek Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Şampiyonası’nda kızıl madalya kazanarak adından hezel ettirdi.

Ardından Kahramanmaraş ve Sivas’ta düzenlenen şampiyonalarda da kebir başarılara imza atarak milli takıma katılan Rojda, 3-4 Eylül’birlikte Yunanistan’dahi gerçekleştirilen Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’nda savaş etti.

Kariyerindeki evvel uluslararası organizasyonda rakiplerini geride bırakarak Balkan ikincisi olan milli sportmen, kendine kullanılmamış uğur yerine belirlediği Avrupa ve olimpiyat şampiyonlukları için hazırlıklara şimdiden başladı.

Başarılarıyla kente, ailesine ve antrenörlerine büyük çekicilik yaşatan Kanat, bundan ahir müsabakalarda birlikte bereketli sonuçlar alarak Türk bayrağını göndere çektirmeyi hedefliyor.

Rojda: “Denk biri tevessül etmek istiyorum”

Rojda, AA muhabirine, Türkiye’birlikte düzenlenen şampiyonalarda elde ettiği başarılarla milli takıma yükseldiği üzere mutlu olduğunu belirtti.

Milli formayla yurt dışında ilk defa katıldığı organizasyonda sim madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Rojda, şunları aktardı:

“Çokça mutluyum. Ailemi gururlandırdım. daha çok birlikte zer madalyalar amacıyla savaş edeceğim. Hakkari’nin adını imdi belirtmek istiyorum. Polisgücü Spor Kulübü sporcusuyum. Hocalarımız bizimle haddinden fazla yakından ilgileniyor. Kulüpteki başka sporcular üstelik birçok paye aldı. Kente geldiğimde da beni haddinden fazla sunturlu karşıladılar. Mutluluktan ağlayacaktım. Okulda ve sporda benzer biri oluşmak istiyorum. Torunlar bu başarılardan çok etkileniyor. Ailemi gururlandırdığım amacıyla çok sevinçliyim. Bu başarıları elde etmemde bana bindi sunan Sayın Valimize, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve hocalarıma çokça teşekkürname ediyorum.”

Antrenör Umut Özcan Sucu: “Olimpiyatlara büyüklüğünde başvurmak istiyoruz”

Antrenör Rüya Özcan Saka birlikte bu başarıların iri emekler sonucu elde edildiğini dile getirerek, Yunanistan’daki organizasyona Rojda ile gelişigüzel katıldıklarını, kendisinin birlikte milli topluluk antrenörü namına görev aldığını rapor etti.

Rojda’nın finalde milli bando arkadaşına yenilerek ikinci olduğunu anlatan Saka, “Tığ dahi orada bayrağımızı sunu ongun şekilde künde ettik. İstiklal Marşı’mızı okuttuk. Bizler üzere mehabetli olan buydu. Rojda, ümitler kategorisinde üstelik Avrupa ve Acun şampiyonalarında uğraş edecek. İnşallah kota alıp bu sporcumuzla olimpiyatlara büyüklüğünde gitmek istiyoruz. Polisgücü Spor Kulübü adına sonuç iki senede birçok branşta ulusal ve uluslararası arenada sayımsız madalya elde ettik. Bu spora çalışma yüklemek geçişsiz. Alt yapıdan yetişen bir nice sporcumuz üstelik var. Rojda kabil sporcularımız da onlara rol misil oluyor. İnşallah onlar bile ablaları kabil arz balaban organizasyonlarda ülkelerini genişlik gani şekilde entrika ederler.” diye konuştu.

Zehra Kanat: “Ondan daha nazik dereceler bekliyoruz”

Kızının başarısından şişman mutluluk duyduklarını belirten temel Zehra Kanat da bu süreçte emeği sabık herkese teşekkür ederek, “Kızım liyakatli ve dolgunca bire bir öğrenci. Ondan henüz iri dereceler bekliyoruz. Aynı şampiyonluk alırsa elan bile bahtiyar olurum. Kızımla kurum duyuyorum. Onun yarışmasını etkili izledik. Domuzuna kızım başarılarıyla bütün göğsümüzü kabartacak.” ifadelerini kullandı.Share: