Kestane kabul etmek amacıyla Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye atak ettiler

Kestane kabul etmek üzere Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye akış ettiler

Ünü devlet geneline yayılan kestane için pazarlar kuruldu

ZONGULDAK – Alaplı köylülerince bahçelerden toplanarak, pazarda satışa verilen ve ‘Alaplı kuzusu’ adına tanıdık kestanenin ünü sıkı geneline yayıldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından ilçeye mevrut kestaneciler, sabahı saat 4’da kere kenarında kurulan pazarda hasis pazarlıklar sonucu ürünleri satın alıyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin İtfaiyenin bulunduğu caddesine ‘Kestane Pazarı’nın kurulmasıyla ilçeye ‘Alaplı kuzusu’ denilen kestanenin ünü, az geneline yayıldı. Alaplı- Yığılca dağlarında köylülerce kadınlar marifetiyle dağlardan toplanan kestaneler kez kenarında kurulan muamele yerinde satışa sunuluyor. Kestaneleri ahzetmek isteyenler, İstanbul ve Bursa illerinden geliyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu kat kenarında kıyasıya pazarlıklar yapılıyor. Türkiye’nin arz iyi kestanesinin yetiştiği Alaplı’da bu yıl fiyatlar 30-50 teklik arasında değişiyor. Alaplı kestanesinin zarının detaylı olduğunu tamlayan satıcılar, Bursa ve İzmir mıntıka ürünlerden artık yeğleme edildiğini söyledi. Alaplı’dan ülke geneline, kestane sezonu olan Teşrinievvel ve Teşrinisani aylarında kestane pazarında günde 5-7 titrem eş yapıldığı belirtildi. Kestane pazara tün 04.00’dan itibaren kurulmaya başlıyor ve 9.00’a büyüklüğünde alıcılar pazardan ürün alıyorlar.

İstanbul’dan Alaplı’ya kestane almaya mevrut Kültürlü Etraflı, “Bursa’dan İstanbul’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Alaplı’nın kestanesi bol, içimli, kabuğu teferruatlı kuzu kestanesi onun üzere bu kadar yolu geliyoruz almak için. Sistem bu bölgenin kestanesini yeğleme ediyor” diye konuştu.

Ankara’dan kestane almaya mevrut Necim Varak ise “Burada katıksız ayrımsız veriş oluşmuş. Alaplı, Türkiye’nin ‘kestane borsası’ haline mevrut. Kestanemiz da çokça birinci sınıf. Buraya bakıyoruz; Çankırı’dan, Ankara’dan, Bolu’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup sektör yapıyorlar. Ortalama herhangi bir ahzüita kurulduğunda 5-7 titrem ortada kestane satıldığına göre kısık tıpkı pazar. Herkes Alaplı’nın kestanesini tercih ediyor. buranın kestanenin lezzeti haddinden fazla pir. Benzeri zamanda kavrulduğunda kabuğundan çok çarpık çurpuk çıktığı üzere tercih ediliyor. Bundan dünya tığ buna kuzu kestanesi diyoruz” diye konuştu.

Share: