KKTC Cumhur Reisi Tatar’dan Abdülhamid Eğlek Araştırma Gemisi açıklaması Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar, evvel fariza adına uğurlanan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ne ilişik, Akdeniz’deki gelişmelerle KKTC’nin statüsünün yükseldiğini, bunun kendilerine alçak kazandırdığını söyledi.

Tatar, bazı ziyaretler üzere geldiği Karaman’dahi Valiliği ziyaret etti. Merasim mangasını ve Kıbrıs gazilerini selamlayan Tatar, Valilik onur defterini imzaladı.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, Karaman’a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile mümasil ve faal ilişkilerin henüz bile gelişeceği mesajını veren Tatar, arzu birliğinin pekiştirilmesiyle ilişkilerin yeryüzü dolgunca şekilde sürdürülmesini istek etti.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilişik sürdürdüğü politikaların önemine değinerek şöyle konuştu:

“Abdülhamid Han Istikşaf Gemisi’nin sefere çıkmasıyla Gün Doğusu Akdeniz’deki zenginliklerin keşfedilmesinde tıpkı aşama daha atılan oluyor. Bilcümle bu münasebetler dahi Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin birlikte rolü ve önemi vardır. Zira netice bakımından KKTC, Şarki Akdeniz’deki bir Türk devletidir. Geçkin akşam görüştüğüm Azerbaycan Reisicumhur Sayın İlham Aliyev da dahil başka oran başkanlarına dedim kim ‘Gün Doğusu Akdeniz’deki bu Türk devleti İslam aleminin üstelik tıpkı parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile en gani ilişkileri seyretmek aracılığıyla Şark Akdeniz’deki adalet ve çıkarlarımızın korunmasında KKTC’nin statüsünün üstelik ant içerisinde elan üstelik yükseldiğini görüyoruz. Hep bu gelişmeler bize sakil vermektedir.”

“Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin herhangi bir devir yanındadır”

Kıbrıs Türk halkına karşı bugün kâh haksızlıkların halen sürdüğüne bel fail Tatar, şöyle bitmeme etti:

“Bu haksızlıklar engelleyim anlamında devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle hamdolsun hamle adım KKTC’yi geliştirmekteyiz. Zımnında dünyaya her platformda verdiğimiz düşünce, KKTC, düz davasına cemaat çıkmıştır, çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin gelişigüzel zaman yanındadır. Gün Doğusu Akdeniz’de yükselen statüsüyle ve değeriyle konuşu anlamda üstelik KKTC’yi güçlendirmekte. KKTC halkının dünyada ister turizmde, lazım öğrenci akışında, icap ticarette değme türlüsüyle tanınmamışlığın olumsuzluklarına karşın başarıyla bu işleri sürdürmekte olduğunu görüyoruz.”

“Müşahit örgen olduğumuz üzere oyunlara katılamadık”

Tatar, Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’na KKTC gençliğinin katılamadığını belirterek şunları kaydetti:

“Biz politik nedenlerden çevre İslam İşbirliği Teşkilatında teleskop unsur kendisine bulunmaktayız. Mecmu örgen değiliz. Müşahit unsur olduğumuz amacıyla oyunlara katılamadık. Gençlerimiz elbette üzüntü içindeydi. Dün üstelik Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi desteğiyle mütenevvi temaslarda bulundum, bu sıkıntıyı aktardım. Bulgu itibariyle KKTC ve halkı öz gençliğiyle gelişigüzel platforma karışmak ister. Yeryüzü natürel hakkıdır. Filhakika spor kardeşliktir, dayanışmadır ve güzelliklerdir. Temennim ve dileğim, özlük halkıma bile seslemek istiyorum; yaptığım temaslar ve Türkiye’nin desteğiyle inşallah önümüzdeki oyunlarda, 2025 yılı namına tutum edilmektedir, KKTC’nin Türk gençliği dahi orada yerini alır. Bu beklentimiz ve temennimizdir.”

“Eke küşat töreniyle bütün gelişigüzel gelgel duyduk”

Konya’bile planlı 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın küşat törenine ilgili ise Tatar, “O mehabetli küşat töreniyle bütün alay malay alım duyduk. O sahada, o azamet ve kodifikasyon… Hep bunlar tabiatıyla Türkiye’nin büyüklüğüdür ve gücüdür. Dolayısıyla benzeri yol elan Karaman’dan akşamki oyunlarda o güzellikleri, sergileyebilen ve düzenleyebilen Türkiye Cumhuriyeti’nin cümle gurur ve kuruluşlarını selamlıyorum. Kendilerini kutlamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Tatar henüz sonradan Valilikte bire bir araya geldiği Kıbrıs gazileriyle dostça etti.

Tatar’a, Vali Tuncay Akkoyun, YANLIŞSIZ Fırka Konya Milletvekili Orhan Yiğitlik, YANLIŞSIZ Parti Karaman milletvekilleri Recep Şeker Hastalığı, Selman Oğuzhan Kitap ile CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver ve Belediye Reisi Cidal Kalaycı de zevcelik etti.

Share: