KRALİÇE ELİZABETH’İN CENAZESİ İÇİN TÜRKİYE’DEN 1,5 MİLYON EĞIN KARANFİL –

İNGİLTERE’dahi Kraliçe 2’nci Elizabeth’in matem ve cenaze programında kullanılmak için Antalya ve Isparta’dan çiçek talebi yüzdelik 90 arttı. Cenaze için toplamda sunma az 1,5 milyon dalı bulacak karanfil sevkiyatı başladı. Sevkiyatlarda firmalar, TIR hesabına elan çabuk olan tayyare kargoya döndü ve İngiltere’yi ihracatta ilk sıraya aldı. Günce çalışma saatleri 2’şer saat, iştirakçi sayıları yüzdelik 50 artırıldı. Akçakesme çiçekçiler için 11 ve 18 Eylül Alım Satım günleri dahi mücahede yapılacak.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek sektöründe nazik tıpkı ruh başladı. Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’birlikte mevt etmesi sonrasında Kraliyet Ailesi’nce matem ve cenaze merasimi amacıyla 10 günlük bir izlence hazırlandı. Bu kapsamda, hele da cenaze töreni üzere İngiltere’den Antalya’ya yapılan kesme çiçek talebinde yüzdelik 80-90’a varan ayrımsız arzu artışı yaşanıyor.

ÜRETİMİN ÇOK AZ OLDUĞU DÖNEM

Akçakesme çiçek üretiminde Türkiye’üstelik evvel sırada saha düzlük Antalya’bile, teşrinisani- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- teşrinisani ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi namına nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık akıcı üretim sürecindeki bu çatlak dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü üstelik Isparta bölgesindeki plato üretiminin sonuç dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi teşrinisani ayında başlayacağı amacıyla şu dakika İngiltere’den yüksek irade olmasına karşın, işaret yetersizliği dolayısıyla firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 gün süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren bölüm, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük yerine göndermeye başladı. Firmalar iştirakçi sayıları ve mücahede saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik namına İngiltere’yi ilk mesafelik aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ

Antalya Tecim Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Ziynet Bitkileri Patika Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Ece’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan millî yas ve cenaze programının 10 dönüş süreceği belirtiliyor. Ancak süresince bulunduğumuz dönme Antalya’de kesme çiçek üretimi bulunmayan, Isparta’üstelik plato üretiminin da azaldığı tıpkısı devir geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına kullanılmamış gelen siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin önce sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden hava bu hafta itibarıyla TIR’la gönderme edeceğimiz ürünlerimizi tayyare sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 dönme sürerken, uçakla ertesi zaman ellerinde oluyor diyerek konuştu.

‘HER RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ’

Ece Elizabeth’in ölümüyle akçakesme çiçek siparişlerinde yüzdelik 80-90’lık bir çoğalma olduğunu rapor eden Çelebi, Ancak bu periyot istihsal boşluğumuzdan belde bu havale artışının yüzdelik 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan soy ise karanfil, seçkin renkteki karanfili bile gönderiyoruz. 10 günce program dışında tahminî 1 kamer süresince bu hareketliliğin dahi sürmesini bekliyoruz dedi.

Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye doğrudan ihracatının yanı sıra Hollanda’ya da alçak miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin dahi cenazeden dünya ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında nitelik kontrol ve depo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Saika, plato bölgesindeki üretimin birkaç olduğu ahit olması nedeniyle normalde günce 8 saat şeklinde aynı mücahede programı uygularken, Kraliçenin ölümü üzerine hem iş saatleri hem üstelik işçi sayılarını tezyit etmek durumunda kaldıklarını söyledi. Saika, bu süreçte değme bölüm günce 2’şer saat mesai ve 11- 18 Ilkgüz Ahzüita günleri dahi emek kararı aldıklarını dile getirdi. Saika, 30 olan iştirakçi kapasitesinin da 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti.

Orta Anadolu Bezek Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmayan ise yayla adına rapor edilen Isparta’nın haziran- teşrinisani ayları ortada, Antalya’nın ısıdam olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu

Üretim periyodumuzun bile 12 ay boyunca yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki istihsal alanlarının iri bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’da 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık bire bir üretim kapasitesi kâin. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin dip çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in ölümüyle alay malay bu rakamın cenaze merasimi döneminde sunma birkaç 1,5 milyon arka olacağını oranlama ediyoruz. İngiltere’den taleplerde dokunaklı tıpkı çoğalma var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz mevcut. Cenaze ve yas programının peşi sıra bile belli tıpkı müddet elan bu hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.Share: