2. Elizabeth’in cenazesi amacıyla Antalya ve Isparta’daki çiçekçilerden şişman algı! Arz az 1,5 milyon kayırıcı karanfil İngiltere’ye gönderilecek

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek sektöründe büyük tıpkısı canlılık başladı. Ece Elizabeth’in 8 Ilkgüz’bile mevt etmesi sonrasında Krallık ailesince matem ve cenaze merasimi amacıyla 10 günce bire bir izlence hazırlandı. Bu kapsamda, hele dahi cenaze töreni için İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzdelik 80-90’a vasıl tıpkısı temenni artışı yaşanıyor.

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’de ilk tam düz düz Antalya’da, son teşrin- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- teşrinisani ayları arasındaki dönemde ise yayla bölgesi namına nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 maaş akıcı üretim sürecindeki bu boşluk dolduruluyor. Ece Elizabeth’in ölümü bile Isparta bölgesindeki plato üretiminin serencam dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı amacıyla şu zaman İngiltere’den yüksek rica olmasına rağmen, kitap yetersizliği zımnında firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 çevrim süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren devir, Ece’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar işçi sayıları ve düzentileme saatlerini artırırken, akçakesme çiçek ihracatında evleviyet adına İngiltere’yi önce ayakyolu aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ YAĞDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Akçakesme Çiçek ve Bezgi Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Ece’nin ölüm haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan ulusal matem ve cenaze programının 10 zaman süreceği belirtiliyor. Fakat süresince bulunduğumuz dönme Antalya’da kesme çiçek üretimi bulunmayan, Isparta’de plato üretiminin birlikte azaldığı benzeri ahit geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yıpranmamış mevrut siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin önceki sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden etraf bu hafta bakımından TIR’la gönderme edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 dönem sürerken, uçakla devrisi ahit ellerinde oluyor diye niteleyerek konuştu.

“RASTGELE RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ”

Ece Elizabeth’in ölümüyle kesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık benzeri artım olduğunu ifade fail Çelebi, Ancak bu devir istihsal boşluğumuzdan ekolojik ortam bu havale artışının yüzdelik 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan garip ise karanfil, herhangi bir renkteki karanfili birlikte gönderiyoruz. 10 günlük program dışında yaklaşık 1 kamer süresince bu hareketliliğin üstelik sürmesini bekliyoruz dedi. Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye doğrudan ihracatının beraberinde Hollanda’ya birlikte korkulu miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin birlikte cenazeden dolayı ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite arama ve depo sorumlusu tarım mühendisi Rabia Saika, yayla bölgesindeki üretimin bir iki olduğu periyot olması dolayısıyla normalde günlük 8 saat şeklinde tıpkısı düzentileme programı uygularken, Kraliçenin ölümü üstüne hem mücahede saatleri hem birlikte iştirakçi sayılarını tasarruf etmek yerinde kaldıklarını söyledi. Saika, bu süreçte her devir günce 2’şer saat emek ve 11- 18 Ilkgüz Aksata günleri da çalışma kararı aldıklarını dile getirdi. Saika, 30 olan işçi kapasitesinin da 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti. Mutedil Küçük Asya Ziynet Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmayan ise yayla adına rapor edilen Isparta’nın haziran- son teşrin ayları arasında, Antalya’nın hamam olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim periyodumuzun da 12 ay süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının nazik bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’da 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık ayrımsız üretim kapasitesi kâin. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin art çiçek gönderirken, Ece Elibazeth’in ölümüyle gelişigüzel bu rakamın cenaze töreni döneminde yer beş altı 1,5 milyon kayırıcı olacağını adisyon ediyoruz. İngiltere’den taleplerde sakil benzeri çoğalma var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz bulunan. Cenaze ve matem programının peşi sıra da mahsus bire bir süre daha bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.”

2. Elizabeth’in peşi sıra İngiltere’da dünyalık, pasaport ve milli marş özellikle doğmak üzere bir nice şey dönüşüme uğrayacak



Share: