Leyen: Siz ailemizin tıpkısı parçasısınız

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Balkan ülkeleri, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a seslendi. Leyen, bu ülkelerin halklarına, “Siz ailemizin aynı parçasısınız” dedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda erke krizine ve Ukrayna- Rusya savaşına ilgilendiren değerlendirmelerde mevcut Leyen, “Ukrayna’yı potansiyelinden en ferah şekilde yararlanması için güçlendireceğiz. Milyonlarca Avrupalı, enerji faturalarını bitmek üzere desteğe gerekseme duyuyor. Bazen şirketler bağan maliyetle zindelik üretiyor ve büyük marjlar elde ediyor. Gelirleri için 140 milyar eurodan çok bire bir artma sağlayacak aynı eğin hat öneriyoruz. Faaliyet piyasamızda yoğun bir reform yapacağız. Günindi Balkanlar, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan halkının şurası bilmesini istiyorum; siz bizim ailemizin ayrımsız parçasısınız, geleceğiniz birliğimizdedir ve birliğimiz sizsiz parçalanmamış değildir” dedi.

ÜÇ ÜLKENİN ÜYELİK DURUMU

Haziran 2022’de Avrupa Komisyonu, Gürcistan’ın KEZ’ye organ olma uygunluğunu belirledi, fakat belli başlı şartlar namına getirilene büyüklüğünde Gürcistan’a resmi namzet statüsü vermeyi erteledi. 23 Haziran 2022’deki Avrupa Konseyi sırasında KEZ liderleri, Moldova’ya DENIZ namzet statüsü verdi. 23 Haziran 2022’de Avrupa Konseyi Ukrayna’ya DENIZ’ye katılma amacıyla aday statüsü verdi.

Share: