Lokanta çırağı kursu öğrencileri dünya mutfağını öğrendi

Mardin’de Ahali Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen “Aşevi Çırağı Kursu”nun arkası sıra kursiyerler, acun mutfağında öğrendikleri aşındırmak ve tatlıları yaptı.

Artuklu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde açılan kursta 20 kursiyer, 5 kamer boyunca acun mutfağı üstüne nazari ve ameliye terbiye aldı.

İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Lübnan üzere ülkelerin kemirmek tatlılarını yapmayı öğrenen ve kursu başarıyla mütemmim kursiyerler, hazırladıkları fettuccine alfredo, lazanya ve cheese keki katılımcıların beğenisine sunuldu.

Aşçılık Bölümü maharetli öğreticisi Deniz Elbir, yaptığı açıklamada, kursiyerlere hem Türk hem bile dünya mutfağını öğrettiklerini söyledi.

Kursiyerlerin elan olağan istihdam edilebilmelerini imkân sağladıkları üzere mutlu olduklarını dile getiren Elbir, “Mardin tıpkı turizm şehri. Yabancı turistler, zat ülkelerinde yedikleri aşındırmak ve tatlıları gördüklerinde henüz bahtiyar oluyorlar. Kursiyerlerimizin istihdamıyla aynı ahit de turizme üstelik müspet katkıları olacaktır.” dedi.

Kursiyer Meryem Balamur bile dünya mutfağını nazik bire bir merakının bulunduğunu, bu nedenle eğitimlere katıldığını anlattı.

Çok lezzetle ürünleri öğrendiklerini kaydeden Balamur, “Pastacılık alanın üstelik kendimi geliştirdim. İleriki dönemde kurumların destekleriyle aynı butik pastacı yapmak istiyorum.

Pastacılık alanında çok ev bire bir kesim var Mardin’üstelik. Dünya lezzetlerini Mardin’in görmeye ihtiyacı var.” diye niteleyerek konuştu.

Artuklu Halk Yetişek Merkezi Müdürü Idrak Çete dahi kurslarda yakaladıkları standarttan memnun olduklarını, kursiyerlerin yararına olacak eğitim bilimi imkanlarını sonuna büyüklüğünde kullanacaklarını aktardı.

Share: