Malatya evcil haberi: Malatya’nın dernekevi ürünleri Sultangazililerle buluştu

Sultangazi’üstelik düzenlenen Lokal Yayın Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale güç rabıt gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) yoluyla bu yıl 3’üncüsü planlı ‘Malatya Yöresel Nişane Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Reisi Av. Abdurrahman Dursun ile çok sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün birlikte kayısı, mor reyhan kabil mahsulat stantlarda yerini aldı. Başbuğ Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya başmaklık mor fesleğen çayı, sarıerik döneri, peynir ve lokal yemekleri tatma fırsatı de bulurken vatandaşların ilgisinin gösterişli olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya mücahede ediyoruz”

Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’da yöresel günlerimizin startını veriyoruz. Herhangi Bir yıl Sultangazi’üstelik lokal günleri ve bu etkinlikleri bitmeme ettiriyoruz. Zaman dahi Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’bile bu yöresel günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’üstelik hemşerilik oldukça kilolu, Anadolu’nun iyice insanlarının buluştuğu, evire çevire bire bir coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya büyüklüğünde geldiler. Örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden kopmasınlar diyerek şehirleri tanıtmaya mücahede ediyoruz. Kimi Vakit gastronomisini tanıtıyoruz bazı bazı kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya gayret ediyoruz. Muhtelif konserlerle yine şehirde yaşayanları bahtiyar etmeye hız ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 ay süresince buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi için etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Sultangazi Belediye Reisi Dursun “İstiyoruz ki çokça şükür pandemi dönemini atlattık. Toplumsal kuzuluk gelsinler, birbirlerini görmeyenler, mufassal süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde tıpkı araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede güzelce icraat yapıyoruz. Zaman az buçuk ilk anlatım ettiğim kabil Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle devam edeceğiz. Tahminî 2 ay süresince bu alanda lokal günlerimiz bitmeme edecek, Sultangazi’dahi hayatiyetli herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na davet ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem bile farklı değişik yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün lacerem olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah 2 ay boyunca buradayız” dedi. – İSTANBUL

Share: