Mürekkep Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık: “Akp İktidarı Gine İçi Abes Müjdelerle Eyt’lileri Oyalamaya Çalışmaktadır”

Bir Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Faaliyet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü üzere mabeyin ayını işaret etmesine reaksiyon gösterdi. Balık, “Emeklilikte gözyaşı şartını herhangi bir seçme öncesi seçme malzemesi kendisine kullanan fakat iktidara geldikten sonra aynı sonraki intihap dönemine büyüklüğünde gündeme almayan AKP iktidarı yeniden değersiz müjdelerle bu sefer emeklilikte yaşa takılanları ve grup bekleyen sözleşmeli personelleri oyalamaya çalışmaktadır” açıklamasını yaptı.

Bir Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; 17 Eylül’de Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 35’inci Ahilik Haftası programında, Çalışma ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü amacıyla fasıla ayını bel etmesine reaksiyon gösterdi. Balık, yaptığı bağlanmış açıklamada şu değerlendirmeleri yaptı:

“Düzentileme Bakanı’nın EYT ve sözleşmeli personele verdiği saraka Çatlak ayına kaldı. Ancak; yıllardır ekip ve emeklilik muntazır yurttaşlarımızın henüz fazla belirsizlik içerisinde yaşamaya takati kalmamıştır. Göreve başladıkları günde doldurdukları prim dönüş sayılarıyla kazanılmış hakları olan emeklilik şartları değiştirilerek milyonlarca herif kıygın edilmektedir.

AKP iktidarının seçimi yenilgi korkusu ile gündeme aldığı EYT’lilere yönelik hal arayışı ortaya çıkan doğruluk kayıplarını engellemekten ırak kalacaktır. Emekli olma şartlarını sağlayan ancak çalıştıkları dönemde sâdır kanunla maç başladıktan sonra kural değiştirilerek mütekait olma süresi 15-18 sene arasında ertelenmektedir.

Emeklilikte yaş şartını herhangi bir seçme öncesi seçme malzemesi kendisine kullanan fakat iktidara geldikten sonraları ayrımsız ahir intihap dönemine kadar gündeme almayan AKP iktidarı gine derme çatma müjdelerle bu öğün emeklilikte hoşnutluk takılanları ve grup bekleyen sözleşmeli personelleri oyalamaya çalışmaktadır.

EYT ve sözleşmeli personel çabucak seçim dönemlerinde kampanya malzemesi yapılmamalıdır. Üstelik bir hak istek etmeden yemeden içmeden kazanılmış haklarını isteyen emeklilikte hoşnutluk takılan ve sözleşmeli personeller siyasal fiyaka malzemesi olmak yerine çabucak tıpkısı hal beklemektedir.  AKP iktidarın emeklilikte yaş şartını kaldırarak bugün tekaütlük hakkı kazanan milyonlarca yurttaşın sorunlarına gerçekçi analizör üretmesi ve verilen hakları iade etmesi gerekmektedir.”

Share: