Neşet Ertaş, Ölümünün 10. Yılında Memleketi Kırşehir’de Düzenlenecek Programla Anılacak

‘Bozkırın Tezenesi’, iri saz şairi Neşet Ertaş, ölümünün 10. yılında memleketi Kırşehir’da düzenlenecek ve 3 periyot sürecek programla anılacak.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde hayatına gözlerini yuman iri halk ozanı Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek amacıyla 23-24-25 Eylül 2022 tarihlerinde üç zaman sürecek tıpkı izlence hazırladıklarını belirten Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihlerinde hazırlanan; UNESCO Çalgı Aleti Şehirleriyle alay malay kuma programlar ve ülkemizdeki ayrımlı üretken alanlardaki UNESCO Şehirleriyle birlikte planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle üstelik tıpkı arada bulunacağımız ‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı’ hazırlıklarımız tamamlandı.

25 Eylül 2012 tarihinde aramızdan ayrılan Bozkırın Tezenesi büyük ozanımız Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; nazirsiz sesi ve yorumuyla Rum Abdal geleneğinin öncüsü ve Bozlak kültürümüzün genişlik büyük temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş koyulmak amacıyla, Rum Abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sayesinde Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, çalgı alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren geçmiş ve tek site olmuştur. Bu birlikte hepimiz üzere çok şişman aynı hava kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, türe ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması için planladığımız önemli çalışmalara, Acun Çalgı Şehri olan Kırşehir’birlikte artık de açıklık vermeden bitmeme edeceğiz.

Bu vesileyle, Kırşehir Belediyesi kendisine hazırladığımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini de henüz aşkın birbirine yaklaştırmasına komütatör olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği amacıyla Bozkırın Tezenesi Büyük Ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından ilk, 2009 yılında UNESCO eliyle ‘Yaşayan kayırıcı hazinesi’ unvanını almıştı. Neşet Ertaş elden türkü belirten biri değil, bir zamanda kendine ait yapısı olan eşsiz ve ibdai tıpkısı rabıt ter ustasıdır; bu nedenle dahi Bozkırın Tezenesi unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve iştiyak felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Iri Ozanımız Neşet Ertaş’ın ölüm sene dönümünün ’25 Eylül’ olması dolayısıyla bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz Ihtifal programının adını üstelik UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı olarak belirledik.

23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç çevrim yoğun meşbu sürecek olan programlara tekmil Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Share: