Öğrencilere Ücretsiz Aşındırmak Önergesine AKP’li Başiskele Şehremaneti Başkanı’ndan Cevap: “Alacak Oluşturmaya Çalışıyorlar.

SEFAHAT GARDİYANOĞLU

Kocaeli’nde Başiskele İlçe Belediyesi’nin Antrakt kocaoğlan Meclis toplantısında Budun İttifakı üyeleri ‘öğrencilere tıpkısı kere ücretsiz yemek’ verilmesi önergesi getirdi. AKP’li Başiskele Şehremini Yasin Özlü, “Serencam zamanlarda böyle ayrımsız alacak oluşturmaya çalışıyorlar… Takrir, çocuklara kemirmek verilmesini kapsayabilir bu güzelce ama önergenin içerisinde tıpkı ton yöntem var. Açlıktı, kıtlıktı bilmem hangi. Hakeza aynı organize takrir veriliyor” dedi.

“Okullarda Benzeri Kez Ücretsiz Mıhlı Aşındırmak Her Çocuğun Hakkı” sloganı ile başlatılan öğrencilere gıda desteği çağrısı gündemde. CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ve CHP Umumi Merkezinin talimatı konusunda güzeşte hafta Kocaeli’nde CHP’li İzmit Belediyesi vasıtasıyla beslenme saati projesi kapsamında tıpkı tayyareci okulda aplikasyon başlatıldı. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Bağımsız Kategorik bugün planlı basın toplantısında, cemi kaymakamlık başkanlarına uray meclislerinde takrir vermelerine dair mir verdiğini açıkladı.

“İKİLİ ÖĞRETİM YOK”

Öğrencilere bir defa ücretsiz kemirmek talebi esbak yapılan Başiskele Belediyesi Ara kocaoğlan Divan toplantısında gündeme geldi. Talep, Kavim İttifakı üyeleri eliyle Divan’e sunuldu. Önergede, Başiskele Belediyesi’nden öğrencilere okullarda benzeri yol dimdik ücretsiz yemek verilmesi arzu edildi. Başiskele Belediye Reisi Yasin Özlü ise takrir için şunları söyledi:

“Son zamanlarda böyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisinde da CHP’nin böyle bir önergesi vardı. Başiskele’da tek okul haricinde düet öğretimin olduğu okul namevcut. Sabahleyin giren mektepli meridyen düzlemi evine gidiyor. Milli Eğitim ile bunu konuşuyoruz. Bine mail öğrencimizin bütün kırtasiye malzemelerini, eğitim malzemelerini, elbiselerini karşıladık. Bu rakamları birlikte paylaşmıyoruz… Biz kuvvet sorumluluğu içerisinde, belediyemize ihtiyaç mahsus, onlarca konuda eğitimi destekliyoruz… Ara Sıra konfor taleplerini duruma göre değerlendiriyoruz. Doğrusu Türkiye’birlikte bunu bayağıdır gündeme getiriyorsunuz. Çok uzatmamak geçişsiz bunları burada. Bizim konumuz birlikte değil bu. Alacak yaratıyorsunuz.”

“SİYASİ KAMPANYA”

Özlü’nün arkası sıra hezel alan Başiskele Belediyesi’nin CHP’li Sedir üyesi Emine Özkar, “Ben vatandaşın ve derneklerin talebini size getirdim. Elimde ayrımsız cemiyet talebi var. Ekmek ve Gül Derneği’nin talebi var” ifadelerini kullandı. İkili ortada şu duyalog yaşandı:

Özlü: Ne topluluk o? Kim o topluluk?

Özkar: Araştırın bakın başkanım. Sadece derneklerin dahi değil Başiskele’bile faal vatandaşlarımızın da talebidir bu.

Özlü: Bu vatandaşlar bir yegâne size geliyor. Bize da her çevrim vatandaşlar geliyor.

Özkar: Keşke kapılarınız çıplak olsa üstelik hep vatandaşlar gelebilse.

Özlü: Tekrar takanak yapıyorsunuz.

Özkar: Ego algının peşinde değilim. Beni tanımamışsınız.

Özlü: Ben sizi tanıyorum. Elinize tıpkısı güçlü vermişler onu okuyorsunuz. Ben aynı siyasal kampanyanın başlatıldığını düşünüyorum.”

“SANKİ OKULLARDA HARIS ÖĞRENCİ VAR?”

İkili beyninde yaşanan tartışmanın ardından hezel kayran Başiskele Belediyesi’nin AKP’li Divan üyesi Hasan Numan Tonka ise, “Sözde okullarda haris öğrenciler varmış ve bunlar tam beslenemiyormuş kabil benzeri matlup oluşturulmaya çalışıldığına ben da katılıyorum” diyerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinden bahsetti.

“HER SEFERİNDE AZARLAMANIZDAN RAHATSIZIZ”

Divan’in Devlet Partili üyesi Nuray Savcı Kıpırdak, “Başiskele sınırları içerisinde tıpkısı öğrenci bayıldıysa ve bu olay bile bize vukuf ettiyse bununla ilişik mukteza çalışmaları birlikte yaptıysak, bununla ilgili dahi sizleri brifing hakkımız var. Berceste olarak gelmiş insanlarız. Konuyu akıllıcasına platformlarda makul tıpkısı şekilde atışmak zorundayız. Birbirimizi irite ederek değil. Hoşgörü ile karşılamanız müstelzim şeyler var. Temas seferinde paylama bahis konusu. Haddinden Fazla rahatsızlık duyuyoruz. Tıpkısı gerekseme üstelik gelmişse onu bile belirtelim” diye konuştu.

“ORGANİZE TAKRIR”

Özlü ise, “Ego kimseyi azarlamadım. Takrir, çocuklara kemirmek verilmesini kapsayabilir bu pir ama önergenin içerisinde tıpkı titrem siyaset var. Açlıktı, kıtlıktı bilmem hangi… Böyle benzeri birleştirme önerge veriliyor. Samimiyetini tartışıyorum bu önergenin. Bizde paylama falan olmaz” dedi.

Share: