Rize-Artvin Havalimanı’nda 3 ayda 196 bin 826 yolcu trafiği gerçekleşti

Türkiye ve Avrupa’da denize yapılan 2. Hava Meydanı Rize- Artvin Hava Meydanı’ndan geçmiş üç ayda 196 bin 826 yaya trafiği gerçekleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından derlenen bilgilere bakarak, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı, bölgenin gelişmesine ve Şarki Karadeniz bölgesine bitişik ülkeler ile ticaretin ilerlemesine yardım sağladı.

Doğu Karadeniz’in albeni ulaşımının okunabilen benzeri şekilde sağlanmasına destek veren Rize-Artvin Uluslararası Havalimanı’nın açılmasıyla bulaşan taşımacılığı için kullanılmamış benzeri almaşık oluşturuldu.

Rize-Artvin Uluslararası Havalimanı’nın, Rize ve Artvin özellikle başlamak amacıyla Şarki Karadeniz’de saha düz turizm alanlarına, İstanbul ve Ankara kabil şehirlere havayolu ile çabuk, emin, konforlu erişim ile mahdut içi ve sıkıntılı dışı turizm potansiyeline yardım sunduğu gözlemlendi.

Doğu Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine pozitif derece katan havalimanı ile karaca yolu ile yapılan yolcu ve denge taşımacılığının tıpkı bölümü havayolundan sağlanmaya başlandı.

Bu nedenle, havaalanının açılması ile kişmiri uğrunda yapılan taşımacılıktan çevre oluşan mahrukat tüketimi, defa hizmet ve tamirat, trafik kazaları ve zamana sınırlanmış giderlerden artırım sağlanırken yağız yolu trafiğindeki azalmaya ilişkin kendisine egzoz emisyon değerlerindeki azalış ile çevrenin korunmasına birlikte şanlı ulama sağlandı.

Rize-Artvin Havalimanı’ndan, 15 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde olan 3 mahiye zamanda toplanmış 1326 tayyare ile 196 bin 826 muvakkat trafiği gerçekleşti.

Ayrıca açıldığı tarihten temmuz kocaoğlan sonuna kadar olan dönemde ise 1258 ton angarya trafiği görüldü.

Yurt dışı seferlerinin üstelik gerçekleştiği havalimanında önce daraç dışı pervaz Mekke’ye yapıldı.

-“Kusursuz ötesi. Çalım duyulacak yapıtlar bunlar”

Rize-Artvin Hava Meydanı’ndan İstanbul aktarmalı Moritanya’ya gezi fail İsmail Oğuz, AA muhabirine, havalimanının bölgeye çok balaban kolaylık sağladığını anlattı.

Evinden yaya havalimanına geldiğini rapor fail Oğuz, “Ayrımsız taş koyandan Tanrı razı olsun. Bundan henüz güzeli evet mu? 4. kat seyahat ediyorum. Çok büyük zorlamasız.” dedi.

Recai Kurdoğlu ise Karadeniz’dahi Ordu’dan sonraları Rize’dahi da denize dolgu havalimanının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Artvin’den uçuş için geldiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Gece geldiğimizde Arhavi’ye ulaşım haddinden fazla henüz kıytırık oluyor. Bölgede turizmle gelişigüzel zat sürekli artıyor. Haddinden Fazla beğendim. Ihtimal dahi 50 sene sonradan yetmeyecek bölgeye ve bunu konuşacağız.” diyerek konuştu.

Rize-Artvin Hava Meydanı açılışında önce uçakla de gezi fail Başar İlişe de “İlk günkü heyecanla uçağa biniyorum. Bu topraklar benim dede toprağım. Evden çıktıktan 10 an sonra uçağa biniyorum. On Paralık bire bir telaşemiz, ‘Geç kalırız, uçağı kaçırırız.’ telaşı bulunmayan. Bunun konforu yetiyor. Güzeşte seyahatimde tayyare asıntı edildi. Evi aradım. ‘Hanım geliyorum.’ Çayı demledi, evimde bekledim. Bundan daha dörtköşe ne cins. Mükemmel ötesi. Çalım duyulacak yapıtlar bunlar. Erken ve ucuza tüketmemeliyiz buraları.” ifadelerini kullandı.Share: