Rize’de “GastroRize” günleri başladı

Rize’nin dernekevi lezzetlerinin tanıtılacağı “2. Ulusal Rize Gastronomi Günleri (GastroRize)” başladı.

Rize Belediyesi ev sahipliğinde kent merkezindeki tıpkısı otelde düzenlenen etkinliğe, Ilbay Eksiksizlik Çeber, AK Parti Rize Mebus Osman Aşkın Bak, Belediye Başkanı Rahmi Zorlu, ÇAYKUR Umumi Müdürü Yusuf Ziya Bilen, Rize Tecim Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ve ayrıksı ilgililer katıldı.

Belediye Reisi Rahmi Mukavim, Rize’nin kemirmek kültürünün değerli mesabesinde kaynak olduğunu söyledi.

Kente mevrut gastronomi uzmanlarının katkılarıyla birçok alanda eskimemiş hedeflere yöneleceklerine inandığını vurgulayan Metin, “GastroRize ile hedeflenen, işaret tanıtımının ötesinde köylerde, rustik ve şehirde yaşayanların üretime kuşkusuz hayır olabilecekleri. Bu istihsal eskimemiş mamuller olduğu gibi, bakir ustaların ortaya çıkmasına, Türkiye’nin değişik illerine gelişim icra etmelerine komütatör olacaktır. Bu anlamda GastroRize’nin mutfağında de birçok şeyi geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Dayanabilen, Rize’nin doğası ve kültürüyle turizmde koca bir nokta olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Allah tahtı bahşetmiş, tığ bahtımızı almaya çalışıyoruz. Bu alanda 14 ürünü coğrafi işaretli kendisine tescil ettirdik. Sırada 10’a andıran bekleyen yayın var. Bilcümle mor yiyecekler adeta bu şehirde toplanmış. Bu iklimsel özelliklerin, coğrafi değerlerin dünyaya tanıtılması gerekiyor. GastroRize bu adımlardan birisi.”

Rize’nin çayıyla dolay plana çıktığına belen fail Metin, “Dünyada sunma çok öz tüketen ülkeyiz. Dinamik nüfusa göre orantılandığımızda en çokça tüketen büyüklük konumundayız. Çayın beraberinde farklı ürünlerin tanıtılmasına bu icraat hasep katacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Gastronomi dünyasından isimleri buluşturan festivalde, domestik lezzetlerin ve gastronomi programlarının beraberinde kentin biyoçeşitliliği, öz ve tarımı, evcil pazarlar, dolay mimarisi ve anadan görme lokantaların tanıtımına ilgili cerrahi müdahale gerçekleştirilecek.

Doğal ve tarihi zenginliklerinin beraberinde lokal lezzetleriyle bilinen kentin dünyaya tanıtılmasını hedefleyen GastroRize, 28 Ağustos’ta sona erecek.Share: