Rize’de “Sayısal Obeziteden Sayısal Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan, “Sayısal Obeziteden Sayısal Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Kurtuluş İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, genişlik cesim sorunlardan birinin bile sayısal tabiiyet olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini tamlayan Çeber, “Lahzada gelişigüzel ortamda çıktı çocuklarımızın, ergenlerimizin ayrıca kendimizin ölçüsüz bire bir beyinli telefon, tablet, elektronik beyin ve oyun konsolları gibi bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin benzeri araya geldiklerinde birbirleriyle sohbet etmek adına telefonlarıyla haşır tefviz olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, vakit kaybetmeden bili insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun tıpkısı iş olduğunu düşündüğünü ve akseptans ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Çağcıl dünyanın gerekliliği namına sayısal materyalleri sunma mebzul ve efektif şekilde kullanmalıyız. Amma abra burada çokça büyük. O dengenin kaçtığı erat, çoluk çocuk ve ortamlar üzere dijital obeziteden, dijital diyete girmemiz geçişsiz gerektiğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Proje ile dijital dünyadan, üs dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların espas ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün geleneksel oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek baziçe alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü bilindiği amacıyla baziçe tıpkısı çocuğun mıhlı şekilde gelişimi üzere sunu enerjik araçlardandır. Bunun üzere model ilçe karışma 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı baziçe formatı ile 300’e mail baziçe uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden balçık geçirilerek ve ucuna iplik bağlanarak yapılan “çağatara” adı sunulan oyuncağı göstererek, “Benim da üç aydır kullandığım tıpkısı oyuncak. Masamda duruyor, koyuverme zamanlarımda aptal telefon yerine bununla uğraştığım ant rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan baziçe alanını inceleyen Çeber, çocuklarla bire bir müddet bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Yetişek Müdürü Açık Deniz Soğurgan, İzmir El Erki Üniversitesi Esenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fatma Çelik Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çıpa, Düzce Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir Demokratlık Üniversitesi Terbiye Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Cenk ve öğretmenler katıldı.

Share: