Sancaktepe’de Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Sancaktepe’birlikte Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Kars, Ardahan ve Iğdır’a ilişik yerel ürünlere vatandaşlar ağırbaşlı demet gösterdi

İSTANBUL – Sancaktepe’bile planlı etkinlik ile, Kars, Ardahan ve Iğdır’a ait yerel mahsulat ve dernekevi lezzetler tanıtıldı. İstanbullular, yerel tatlardan olan şavalak eti, kaşar peyniri ve Kars balına çetin ilgi gösterdi.

Saf güzelliği ve akman havasıyla tanıdık Kars, Ardahan ve Iğdır’ın dernekevi lezzetleri İstanbul Sancaktepe’üstelik Yer Park aktiflik alanında sergileniyor. Geçkin açılışı yapılan Kars, Ardahan ve Iğdır lansman günlerine, Sancaktepe Belediye Reisi Şeyma Döğücü, Toplum Örgütü Başkanları, STK temsilcileri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Yöresel ve tabii tatların buluştuğu “Kars, Ardahan ve Iğdır” tanıtım günleri festivalinde; şavalak hitit, Kars kaşarı, Kars Balı, sadeyağ İstanbullular ile buluştu. Öte yandan Kars, Ardahan ve Iğdır’ın onma dolu lezzetleri ve adlı yemekleri 4 dönem süresince Sancaktepe Vadi Park Yeri etkinlik alanında sergilenmeye devam edecek.

“Bura bundan sonra Yenikapı ve Maltepe Meydanları üzere benzeri aktiflik alanı haline mevrut oldu”

Bahis için konuşan Sancaktepe Şehremini Şeyma Döğücü, “Sancaktepe’da ekin turlarımız bitmeme ediyor. Bugün Kars, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizle aynı aradayız. Elan geçmiş burada çok değişik memleketlerin stantları, ürünleri sergilendi. Burada haddinden fazla iyicene tıpkı beraberlik yaşandı. yöresel, kültürel anlamdaki yiyeceklerle, hem evcil sanatçıları, hem kıyafetleriyle, kültürlerini Sancaktepe’nin meydanında Karslı, Ardahanlı, ve Iğdırlı kardeşlerim yaşatacaklar. Biz de buna şehadet edeceğiz. Bütün İstanbul’u bekliyoruz. İstanbul’daki bütün Karslıları, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizi bile buraya bekliyoruz. Burası dahi daha çok Yenikapı ve Maltepe Meydanları üzere benzeri etkinlik alanı haline gelmiş oldu.” dedi.

“Kars’ın ve başka illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’üstelik işlek insanlara ulaştırmış oluyoruz”

Ürünlerini Kars’tan getiren vatandaşlardan Gürcan Merey, “İlimiz Kars’ın umum ürünlerini buraya getirdik. Kars’ın tereyağı, Kars’ın anılmış kaşarı, Kars’ın göğermiş peyniri ve bir nice ürünü getirdik. Kül Karslıları birlikte bekliyoruz. Böyle etkinlikleri elbette ki balaban buluyorum. Serhat ilimiz Kars’ın ve diğer illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’dahi tüvana insanlara ulaştırmış oluyoruz. Onlar dahi yakından tanımış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kars, Ardahan, Iğdır tanıtım günlerine gelen vatandaşlardan Ahmet Nasip ise “Bir Kars Sarıkamışlı adına geldik, buradayız. Bu fena hâlde ürünlerimizi burada gördük. Adeta gençliğimize gittik. O kadar evire çevire günlerimizi yaşadığımız eyyam ayağımıza geldiği için çok mutluyuz. Burayı bize sunduğu için Sancaktepe Belediye Başkanına üstelik haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Share: