Sivrihisar’ın kurtuluşunun 101. yılı, Zaimağa Konağı’ndan başlayan yürüyüşle kutlandı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin antagonist işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü nedeniyle tören yapıldı.

YANLIŞSIZ Tümen Eskişehir Mebus Nabi Orion, MHP Eskişehir Milletvekili Nurullah Çökelge, Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Sayın, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Garnizon Komutanı Albay Büyük İnci, DOĞRU Öğür Eskişehir İl Başkanı Zihni Etken ve sair ilgililer, tarihi Zaimağa Konağı’ndan mehteran eşliğinde Hükümet Konağı önündeki merasim alanına yürüdü.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

AK Tümen Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, Sivrihisar’ın halas sene dönümünü kutladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 24 Mart 1922’dahi Zaimağa Konağı’nda gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısına değinen Avcı, şöyle bitmeme etti:

“O çekişme şartlarında meşruiyet ve istişarenin ne büyüklüğünde önde tutulduğunu, bu Zaimağa Konağı’nda yapılan kabine toplantısı örtüsüz gösteriyor. Haddizatında Gazi Mustafa Kemal’e yiğitlik unvanı ve başkumandanlık verilmiş ama gine bile İtilaf Devletleri’nin mütareke çağrısına yegâne başına karşılık vermiyor. Bakanlar kurulunu önce ve son misil Ankara dışında, o savaş şartlarında anca gerektiği için burada, Sivrihisar’da Zaimağa Konağı’nda topluyor. Günlerce meşveret ediliyor. Çabucak bakanlar kuruluyla değil ayrımsız zamanda o dönemin Sovyetler Birliği ve Azerbaycan Dışişleri büyükelçisinin katılımıyla koşullar değerlendiriliyor ve muktezi yanıt bakanlar kurulu tarafından alınıp beyanat ediliyor.”

Cebbar, Sivrihisar’da, Türkiye’üstelik örneği pek olmayan tıpkısı şehir restorasyonu ve renovasyonunun yapıldığını dile getirdi.

Bir şehrin adeta küllerinden yeniden doğduğunu vurgulayan Avcı, “Kaldırımlarından tarihi eserlerinin muhafazasına, ihyasına kadar Sivrihisar, âdeta dünyanın merkezi olduğunu kanıtlayacak. Benzeri basübadelmevt hamlesini burada, Belediye Reisi Hamit Yüzügüllü’nün önderliğinde, liderliğinde gerçekleştiriyor. Haddinden Fazla teşekkürname ediyorum. Sivrihisar’a gelişigüzel gelişimizde tıpkısı eski yıla bakarak yapılanları, yenilerini görüyoruz. Yeni yıpranmamış alanların açıldığını, bakir diriltme hareketleri yapıldığını görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Saylav Çökelge ile Belediye Başkanı Yüzügüllü’nün üstelik katılımcılara hitap ettiği merasim, öğrencilerin türkü okuması ve ahali oyunları gösterisiyle sona erdi.

Share: