Son an haberleri | Icra Vekili Soylu: “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı”

Icra Vekili Soylu: “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı”

İZMİR – İzmir’üstelik Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreninde mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı. Yıldırı örgütüne katılma, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, bugün ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne toplam 2 bin 204 yıldırıcı konfirmasyon oldu, bunların üstelik bin 168’i kandırma yöntemiyle gerçekleşti” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Sabancı Firez Sarayında gerçekleştirildi. Törene İzmir protokolünün birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat üstelik katıldı.

Türkiye’nin önemli eğitim bilimi kurumlarından biri olan Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açım Törenine katılmaktan yağlık mutlu olduğunu anlatım fail Aristokrat, “Dokuz Ilkgüz Üniversitesi, bugün bütün dahi bizim kültürümüzde olgunluk çağı akseptans edilen yaşta, yani 40 yaşında. Güzelce ayrımsız rast kim, tam birlikte bu olgunluk yaşındayken çokça hususi tıpkısı akademik yıla, iyicene cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına aşama atıyor. Beniz yılların karakteri önemlidir. Pekâlâ tarif ettiğimiz, elbette anladığımız, zahir davrandığımız önemlidir. Ülkelerin yüzyılı için de, dünya yüzyılı için da bu böyledir. Bizden öncekiler, büyük benzeri fedakarlıkla aynı milleti bulunmayan olma eşiğinden kurtarıp, balaban benzeri tarihi mirasın konusunda tıpkı cumhuriyet kurup bize gönül ettiler. Teşbihte yazık imkânsız; bizim bir numara yüzyılımız ihtimal mevlit ve yaşam yüzyılıydı. Cenab-ı Hak, o mücadeleyi verip bize bu emaneti doğrulama fail, Kurtuluş Savaşının kamu şehit ve gazilerine başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ongun bol rahmet eylesin. ve biz zaman onu ikinci yüzyıla taşıyoruz. ve bunu, ağır sıklet global sorunları olan, denge timsali mütekâmil ülkelerin de denge sorunları yaşadığı 21. yüzyılda yapıyoruz. ve yeniden bu başlangıcı bir dingildeklik coğrafyasına komşuyken yapıyoruz” dedi.

“Yanı başımızdaki iki hat komşumuzda heybet otoritesi namevcut” diyen Aristokrat, “Güneyimizde KÖLE destekli tıpkı yıldırı koridoru ve benzeri terör devleti kabarmak isteniyor. Karadeniz’in kuzeyinde, toptan azık zincirini yıldırma fail aynı patırtı var. Ortadoğu’dan, Afrika’dan batıya akilane ve bizim üzerimizden sabık, 11 yıldır yönettiğimiz bir göç dalgası var. Yıldırı var, siber sorunlar var, küresel eroin problemi var. Hatta iklim sorunları ve yükselen afetsellik var. Demincek hakeza ayrımsız toptan yüzyılda, bu şerait altında, evire çevire cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını zahir aynı kavramla tanım etmeliyiz. Nevmit ayrımsız deyim mı kullanmalıyız? Tedbirli benzeri kavram mı kullanmalıyız? Yoksa tıpkı kanıt mı ortaya koymalıyız? İşte bu tanımın kodları, yani cumhuriyetin ikinci asrına stratejik namına ne benibeşer vereceğimiz, temel bakımından 21. yüzyılın esasen itibaren ortaya koyduklarımızla ilgilidir. 20. yüzyılın sonunu tekaüt maaşlarını ödemekte zorlanan, hastanelerinde tutu kalınan tıpkı halde kapatan ayrımsız büyüklük, şayet bugün dünyanın genişlik çağcıl kent hastanelerine sahipse, insansız hava uzlaştırıcı ve helikopter üretip satıyorsa, bahsettiğim bu istikrarsızlık coğrafyasında aynı muvazene adası adına ayakta durabiliyorsa, 20. Yüzyılda yurtdışına takanak isteme heyetleri gönderen, yurtdışından bile alacaklı kurumların muhasebecilerinin geldiği mutluluk, bugün global tahıl krizini çözebiliyorsa, acun liderlerini ayrımsız araya toplayabiliyor, Amerika’üstelik açtığı Türk Evinde bir tane yegâne ağırlayabiliyorsa, üretimini daima büyütebiliyorsa, işte o zaman bu ülkenin ati yüzyılı üzere efdal ve iddialı hedefler tarif etmek durumundayız. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramının yokuş noktası böyle tıpkı düşüncedir” diye konuştu.

“Tehlike gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz dakikasında engelleme ediyor”

15 Orak Ayı sonrası süreci ‘Türkiye Yüzyılı’na girişin son hazırlıkları olarak niteleyen Aristokrat, “İçişleri Bakanlığı yerine bu dönemde kendimize ilişik dahi tıpkısı çağ tarifi yaptık ve bunun zeminini hazırladık. Temas şeyden önceki, ati amacıyla düzenlilik anlayışımızı ‘olaya müdahale, faili yakalama’ odaklı değil, ‘engelleyici almak ve uymazlık oluşmadan engelleme’ odaklı kurguladık. ve mevcut düzenlilik başlıklarımızla mücadelede bu yaklaşıma akıllıca adımlar attık. Söz Gelişi terörle uğraş tarihimizde ilk kez silahlı mücadelenin yanına terörizmle mücadeleyi ekledik. Yani terörü mugaddi kaynakları kurutmaya yöneldik. Gençleri dağa yönlendiren, keskin kadrolarına geri hizmet sağlayıcı, yıldırı iltisaklı belediyelere yasa çerçevesinde görevlendirme yaptık. ve o bölgelerde istihdam projeleri gerçekleştirdik, sosyal projeler yaptık, gençlere ve kadınlara özel merkezler açtık, spor salonları, yüzme havuzları, kayak merkezleri açtık. Mavera yandan, tekrar önleyicilik adına yıldırı faaliyetler mantığımızı değiştirdik. Bir Vakitler bire bir görüngü olurdu, o olayın faillerine çevrilmiş görüngü sonrası faaliyetler yapılırdı. Alelhusus 15 Temmuz sonrası eskimemiş dönemde, örgütün tamamına dönük okunabilen işler mantığına geçtik ve daima adına tarama faaliyetindeyiz. Öte yandan, sayısal sistemlerimizi üstelik önleyicilik temelinde kurguladık. Özetle KGYS dediğimiz Site Güvenlik Dümen Sistemi müşteri sayımızı yüzde 200 oranda arttırdık. Daha birlikte önemlisi, şehirlerdeki güvenlikle ait farklı asayiş altyapılarını, PTS ve EDS’leri entegre ettik. ve yer tepede, merkezde, gücük adı GAMER olan Düzenlilik Ivedi Nitelik Koordinasyon Merkezinde tamam Türkiye üstünde merkezi benzeri strateji, fenomen analizi ve önleyicilik kapasitesine sahip olduk. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çarşı ve mahalle bekçiliğinin canlandırılması adımımızla gelişigüzel, bu önleyiciliği konvansiyonel namına de ortaya koyduk. Tıpkısı mantıkla kadına müteveccih şiddeti çelmek için Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kurduk. Mahkemelerin verdiği kararla elektronik kelepçeler takılıyor ve bire bir anda bin 500 vakayı izleyebilme kapasiteli merkezimizden bunları etken adına izlem ediyoruz. Nâr gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz birden engelleme ediyor. Yine bire bir konuda ürettiğimiz KADES uygulamamız var. Vakit Kaybetmeden kadınlar kullanabiliyor, müstacel durumda ayrımsız panik butonu işlevi görüyor ve ayrıcasız değme çağrıya kadro yönlendiriyoruz. Bu konuda benzeri birlikte bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. ‘Kadına Halk Kalkamaz’ adlı tıpkısı proje başlattık, erkeklere bu konuda eğitim bilimi vermeyi hedefledik ve şu anne kadar eğitim bilimi sunulan ayvaz sayısı 4 milyon 583 bine ulaştı” dedi.

“Takkadak cezaları arttırıp son beklemedik”

Sınır düzenlilik duvarlarıyla ilişik de büyük benzeri önleyicilik adımı attıklarını kaydeden Soylu, “Gerçekten bunaltıcı aynı yatırım ve fevkalbeşer tıpkısı emeğin ürünüdür. Duvarların yapıldığı coğrafyayı görenleriniz bana türe verecektir, görmeyenleriniz varsa internetin imkanlarıyla kısa benzeri araştırma yapmalarını tavsiye mektubu ederim. Sadece ayrımsız cidar değil, bütünleşmiş aynı temel düzenlilik sistemidir. Düzenlilik duvarı var, barı var, duvarın süratle beraberinde devriye atılabilmesi için güvenlik yolu var, termal kameralar var, aydınlatmalar var, elektrooptik kuleler var. Bire Bir mantıkla, yani inhibitör güvenlik mantığıyla siber taksirat alanında projeler ürettik. Alelhusus Siberay projesi, toplumun siber sahadaki tuzaklar için bilinçlenmesi üzere çok şanlı tıpkısı tartı oluşturdu” diye konuştu.

4.5 milyon kişiye ulaşıldığını tabir eden Soylu, “Benzer bire bir bilinçlendirme projesini uyuşturucuyla mücadelede gerçekleştirdik. ‘En ferah uyuşturucu polisi anne’ projesiyle şu esas kadar 1 milyon 76 bin anneye ulaştık ve brifing faaliyetinde bulunduk. Benzer şekilde uyuşturucu ihbarları muktedir olmak üzere ‘Uyuma’ adlı ayrımsız program ürettik, bugüne büyüklüğünde 541 bin güç indirdi, 47 bin ihbar aldık. Esrar suçlarında olay olmadan tahminleme yapıp önleme imkanı veren, ‘Asena’ adlı bir program geliştirdik ve bugüne büyüklüğünde bu bütün sebebiyle 5 bin 473 yakalama gerçekleştirdik. Yeniden benzeri mantıkla yani önleyicilik yaklaşımıyla metruk binalarla ilgilendiren dokunaklı bir mücahede yürüttük ve bugüne kadar tespit edilen 119 bin metruk binanın 86 bin tanesinin yıkımını sağladık, 18 bini onarıldı, diğerlerinin işlemi bitmeme ediyor. Trafikte üstelik engelleyici bir yaklaşım sergiledik. Çabucak cezaları arttırıp sonuç beklemedik. Gidiş Geliş ekiplerinin görünürlüğünü arttırdık, eskimemiş teftiş yöntemleri geliştirdik, örneğin aldangıç içgüdü adına sayı farkı hız koridoru uygulaması getirdik. Üste afet yönetiminde dahi tıpkısı yaklaşımı benimsedik. Facia anı müdahalenin beraberinde afet öncesine odaklandık. 2021 yılını ‘Facia Eğitim Yılı’ ve 2022 yılını üstelik ‘Tatbikat Yılı’ car ettik. Kıyamet öncesi hazırlık üzere 81 mülk riziko kısıntı planları hazırladık. Bu birlikte degaje tıpkısı akademik mücahede ürünüydü ve bunları birleştirip Türkiye kıyamet riziko tenkis planını oluşturduk. Tam bunların birlikte koca ayrımsız çeşni, yönettiğimiz hemen alelacele tam düzenlilik başlığında ayrımsız mühim traksiyon ve uygulama planı ürettik. Barhana, asayiş, trafik, kıyamet kabil dokuz canlı haddinden fazla konuda izleme belgemiz var ve bu belgeler yavaş yavaş uygulanıyor” dedi.

“Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir”

Mehabetli olanın sonuca vurmak olduğunu savunan Aristokrat, “Eğer müspet tıpkısı sonuca ulaşıyorsanız, doğru yoldasınız demektir. 2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Terör örgütüne ortaklık, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, bugün ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne mecmu 2 bin 204 yıldırıcı tasdik oldu, bunların da bin 168’i inandırma yöntemiyle gerçekleşti. Eskiden bin 500-2 bin kişiyle kamp özne yıldırı örgütünün bugün Türkiye sınırları içindeki birlik canlı yıldırıcı mevcudu 120’nin altını görmüştür. Evet uyuşturucuda ne oldu? Her şeyden ilk, kurduğumuz kayran baskısıyla eroin rotasını değiştirdik. Bap bağlantılı ölümler 2017’da 941’e ulaşmıştı, geçen yılsonu itibarıyla bu benzer 270’e düştü, bu sene üstelik sabık yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 25’lik ayrımsız azalış bayram konusudur. Eroin imal ticaret suçuna ilk kez bulaşanların sayısı 2019-2021 arasında 18 bin 806’dan yüzdelik 20 azalışla 15 bin seviyesine geldi. Bu yıl de halen 12 bin seviyesindedir. Yani azalış bitmeme etmektedir. Özellikle hat asayiş sistemlerimiz tamamlandıkça hem kaçak göçmen girişlerinde, hem maden girişlerinde hem üstelik yıldırıcı girişlerinde makro azalışlar meydana geldi. 2016’üstelik bütün beyaz zehir yakalamalarımızın yüzde 24’ü Dert, Van ve Hakkari illerinde gerçekleşirdi. 2021 yılında bu ululuk yüzdelik 76’ya daha çok. Kadına yönelik sıkı mücadelede KADES üzerinden 534 bin ihbar aldık, bunların yüzdelik 59’u asıllı ihbarlardı. Umum ihbarlara müdahale ettik. Elektronik bilezik izlem merkezimizde halen etkin namına 723 vakayı takip etmeye bitmeme ediyoruz. Trafik kazalarında 2017’da yılda 7 bin 427 duygusal kaybı yaşamıştık. Açacak sayısı ve kişi artmasına rağmen 2020 yılında 4 bin 866 sayısına düştük. Salgın sonrası sürücü davranışlarının etkisiyle tamlık dünyada olduğu gibi bire bir artım yaşandı, 5 bin 362 oldu. Benzer şekilde evden arakçılık olaylarında bile günce ortalamayı 281 seviyesinden 153 bandına çekmeyi başarmış olduk. Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Tıp ve afiyet alanlarında nazik hedefler ortaya koyduk”

“Türkiye’nin yükseköğretimdeki hatırlı markalarından birisi olan üniversitemiz, ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olan tıpkı azamet kurumudur” diyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “İlke ve değerlerine sınırlanmış kurumumuzun ulusal ve arsıulusal alandaki başarıları ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve eş akıntı etme duygusundan müstakbel gelmektedir. Buradaki uyumu uydurmak ise Rektörlüğümüzün vazifeleri arasında düz almaktadır. Ayrımsız ilçe nüfusuna ehil kurumumuzda akıllıcasına adımları kovmak, öngörüde bulunmayı; çıplak ve belirgin olmayı gerektirmektedir. Bu yılki YKS sonuçlarına bakarak; 11 binden aşkın öğrencimiz aramıza katılmıştır. Hoppadak bu cirim üstelik, sorumluluklarımızın ciddiyetine işaret etmektedir. Nedeniyle böyle bire bir ortamda Rektörlük makamında kayran almak, zatî fedakarlıkta bulunmayı ve çok çalışmayı gerektirmektedir. Özellikle azamet üniversitelerinde bu görevi azalmak, amme adına envestisman etme fırsatını dahi kazanmak demektir. Bu da, nazik bir onurdur” dedi.

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin evvel avrat rektörü olduğunu hatırlatan Hotar, “Yatırımlara ve projelere imza alaşağı etmek benim üzere alım dokuma etmektedir. Tabii bu süreç, tıpkı zamanda kadro işidir. Bu noktada, şanslı olduğumu bile özellikle izah etmek isterim. Şahsıma bırakma edilen bu görev aynı zamanda, kadınlarımıza mahsus güvenin bile konkre göstergesidir. Bu vesileyle bizleri sabah akşam destekleyen muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz etmek istiyorum. Değme akademik sene, umutları ve başlangıçları yanı sıra getirmektedir. Global güneş tacı virüs pandemisinin ardından üniversite yerine yıpranmamış tıpkı sermaye henüz açtık. Bu süreçte uzaktan eğitime ve iletişim teknolojilerine envestisman yaptık, akademik faaliyetlerimizi gözden geçirdik. Kamu hizmetlerimizin standartlarını henüz bile yükselttik. Tababet ve afiyet alanlarında iri hedefler ortaya koyduk. Tabiatıyla bu süreçte, yaşananlardan de haddinden fazla molekül öğrendik. Olaylara ve olgulara, zamana ve mekana bakışımız değişti. Toplumsal duyarlılığımız henüz dahi arttı. Geldiğiniz noktada ülkemizin millî hedeflerine daha aşkın ulama sağlayacağımız tıpkı döneme ulaştık” diye konuştu.

Türkiye’nin yükselişinden rahatsız olan bire bir mızıka güçlerin bulunduğunu tabir eden Hotar, “Bu yüzden titiz davranmamız önem taşıyor. Bu noktada muazzez milletimizin ve devletimizin beklentilerinin farkındayız. Darülfünun namına, ülkemizin refah ve kalkınma odaklı yükseköğretim politikalarını destekliyoruz. Ilmî çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, girişime ve girişimcilere önem veriyoruz. Kadınların, çocukların, hususi gereksinimi olan bireylerin ve yaşlıların hak ve menfaatlerini koruyacak sosyal projeler geliştiriyoruz. Zımnında ülkemizin hedefleriyle kendi misyonumuzu, tıpkı düzlemde ele alıyoruz. Bu yaklaşıma makul kendisine; görev süremiz boyunca ülkemize bir nice yatırımı kazandırmaya ilgi gösterdik” diyerek üniversiteye kazandırdıkları projelerden bahsetti.

Konuşmaların ardından Rektör Hotar, Nazır Soylu’ya bazı hediyeler sunma etti.

Share: