TARIMIN BAŞKENTİ KONYA, GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

MEVLANA’nın şehri ve tarımın başkenti Konya demincek gastronominin başkenti doğmak amacıyla kolları sıvadı. Birçok medeniyetlere sülale sahipliği fail Konya 10 bin yıllık kemirmek kültürünün tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisi olan Gastrofest’te yüzlerce lezzeti görücüye çıkarttı. Konya Büyükşehir Şehremini Maksat İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık yemek kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri Gastrofest’in kilolu bağ gördüğünü söyledi. Komutan Altay, ‘Konya, tarımın başkenti olduğu gibi daha çok inşallah gastronominin de başkenti olacak. Bir başşehir kent kendisine bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu bildirme bol şekilde tahsis etmek üzere çabalama sarfiyat ediyoruz. Herkesi Gastrofest için Konya’ya çağırma ediyorum.’ dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına katkı nail olmak üzere bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde herhangi bir bölüm on binlerce zevk tutkununu ağırlıyor. Konya Büyükşehir Şehremini Garaz İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çokça sayıda medeniyete ev sahipliği özne, üreten ayrımsız kent olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarma etmek istediklerini ifade etti. Başkan Altay, ‘Hepinizin bildiği kadar gerçekte bir husus nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini en adamakıllı şekilde sofraya sunmak üzere çokça ağır tıpkısı himmet gider etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu dakika itibariyle tığ birlikte gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya çaba ediyoruz. Haddinden Fazla kilolu tıpkı katılım var. Hele site dışından çok çetin bir katılım var. Bu vesileyle hele toprak coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi alelhusus terennüm etmek isterim.’ dedi.

‘BU FESTİVAL ATEŞBAZ-I VELİ HAZRETLERİNE İTHAFEN DÜZENLENİYOR’

Düzenlenen festivalde esas temanın Ateşbaz-ı Iye olduğuna aksan yapan Komutan Altay, ‘Konya denilince akla ilk mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı da Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Esasen Gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere değme ant bu konuda bindi olan Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ve Yer Şehircilik Bakanı’mızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve Sayın bakanımıza katılımları üzere hemşehrilerim yerine teşekkürname ediyorum.’ diyerek konuştu.

‘KONYA GASTRONOMİSİ TAKKADAK ETLİEKMEKLE DAMARSIZ DEĞİL’

Konya’nın bayrı tıpkı aşındırmak kültürüne sahip olduğunu ancak imdi etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, şöyle dedi: ‘Konya denilince yer oylumlu yemek etliekmek. Hepimizin dahi yer çok sevdiği’ Ama Konya’yı hoppadak etliekmekle belirlemek büyük bir yanlışlık evet. Konya’nın coğrafi işaretli im referans sayısı 100. Şu esas büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında Gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz üzere sac arası özellikle başlamak üzere; höşmerim helvası kabilinden tatlılarımızı ve içeceklerimizi üstelik görebileceğiniz bir curcuna hazırladık.?

‘GASTROFEST ELDEN BEDENLERİ DEĞİL GÖNÜLLERİ DAHI DOYURACAK’

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te yemek dışında muhtelif toplumsal etkinliklerin dahi hazırlandığına işaret fail Komutan Altay açıklamasında, ‘Sadece bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun için az buçuk de gönülleri doyuracak işler birlikte yapıyoruz. Alelhusus ayrıntılar üzere makro aktiflik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ahenkli tıpkı çağ bekliyor. Muamele akşamına büyüklüğünde Konya’de gastronomi hesabına rastgele özdek var.’ dedi.

‘KONYA 365 ÇAĞ ZİYARET EDİLEBİLECEK BİR ŞEHİR’

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında yüce bire bir vadi edindiğine özen çekerek şu sözleri kullandı: ‘Konya, tarımın başkenti olduğu kabil imdi birlikte inşallah gastronominin ayrımsız başkenti olacak. Bir başşehir site namına bu konuda üstelik üstümüze düşen sorumluluğu en gür şekilde tefhim etmek amacıyla çabalama harcama ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. Gastrofest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 gün musahabe edilebilecek tıpkısı kent?Share: