Tepebaşı Belediyesi, Alzheımer Hastalarının Birlikte

Tepebaşı Belediyesi, Hayat Köyü’nde bakım veren Alzheimer Misafirhane ile Alzheimer hastalığıyla mücadele fail vatandaşları ve ailelerini boydak bırakmıyor. Başbuğ Ahmet Ataç, “Merkezimizden bugüne büyüklüğünde 264 Alzheimer hastamız yararlandı. Böyle tıpkısı merkezimiz olduğu için gururluyuz” dedi.

Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer hastası vatandaşların ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını semirtmek üzere hayata geçirdiği Alzheimer Konukevi, Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde mevcut Melih Kavga Dirim Köyü’nde hizmet vermeye bitmeme ediyor.

Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer Konukevi 5, Alzheimer Derneği de 2 başlamak üzere Dirim Köyü’ndeki 7 ayrı bina, hep 140 züğürt kapasitesi ile hizmet sunuyor. Merkeze başvuran hastaların kabulü danışman sinir bilimi uzmanı doktor vasıtasıyla gerçekleştiriliyor ve otama programları belirleniyor. Çekicilik doktoru vasıtasıyla ağır ezgi kontrolleri yapılan hastaların esenlik durumları yakından izleme ediliyor. 24 saat boyunca sağlık personeli, marazlı bakım elemanı ve saffet personeli bulunan merkezde, hastaların mukteza durumlarda hastaneye nakilleri üstelik Tepebaşı Belediyesi’nin hastalanmış nakil ambulansı ile sağlanıyor.

Merkezde yatılı adına küsurat hastaların, görevli parasız hizmet personeli marifetiyle rastgele dönme eğlenceli olarak salt hizmet ihtiyaçları karşılanırken; ehlihibre psikolog ve pestil bakım elemanları marifetiyle hastalarla gelişigüzel zihinsel ve bedenî faaliyetlerini güçlendirecek, keyif durumlarına uygun etkinlikler ve yürüyüşler yapılıyor; elan etken ve dörtköşe antlaşma geçirmeleri sağlanıyor.

264 ALZHEIMER HASTASI YARARLANDI

Yaşam Köyü içinde önceki kendisine Mart 2014’te 18 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başlayan tarz, şu anda 5 Alzheimer Evi ve 100 akak kapasitesiyle çalışıyor. 92 leyli hastanın konuk olduğu merkezden, bugüne büyüklüğünde yararlanan sevimli sayısı 264’e ulaştı.

Merkez 1 doktor, 1 sinir bilimi uzmanı danışman hekim, 5 abla, 50 pestil hizmet elemanı, 1 toplumsal bakım uzmanı, 1 diyetisyen, 1 psikolog, 1 fizyoterapist ve 15 sililik çalışanı ile hizmet sunuyor.

BAŞKAN ATAÇ: “ALZHEIMER HASTALARINI TEPEBAŞI’NDA YALNIZ BIRAKMIYORUZ”

Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç dahi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olmaktan iri gelgel duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Amacımız, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına bindi olabilmek. Çünkü Alzheimer hastalarımızın bakımı adi yalın kat değildir. Burada küsurat hastalarımız işinde uzman personel gözetiminde yaşamlarına bitmeme ediyor. Hastalarımız burada yaptıkları değişik aktivitelerle sosyalleşiyor. Sosyalleştiklerinde ise hastalıklarının henüz kötüye gitmesinin engellendiğine şahit oluyoruz. Antrparantez pestil olmayan insanlar büyüklüğünde hastalanmış olan insanlar için bile toplumsallaşma haddinden fazla balaban. Hakeza bir vadi Türkiye’de geçmiş ve bir tane noktalardan bire bir tanesidir. Alzheimer hastalarını Tepebaşı’nda yalnız bırakmıyoruz. Dirim Köyü’ndeki Tepebaşı Belediyesi Alzheimer Konukevi’nde bugüne kadar 264 hastamızı ağırladık. Böyle bir merkezimiz olduğu için gururluyuz. Burada bizim için en evire çevire madde ise tutkun yakınlarının memnuniyetlerini anlatım etmeleridir. Bunun mutluluğu ve huzuru değer biçilemez tıpkı duygu.”

Mavera yandan, Tepebaşı Belediyesi Afiyet İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Tepebaşı Belediyesi Alzheimer ve Yaşlılar Misafirhane’ne arkalamak isteyen vatandaşların, Vakıfbank Eskişehir Şubesi Keyif İşleri Müdürlüğü Alzheimer Merkezi Bergüzar hesabına; TR28 0001 5001 5800 7300 8781 65 IBAN numarası ile nakdi bağışta bulunabileceklerini belirtti.

Share: