Ukrayna lideri Zelenski, Rusya’dan dümbelek alınan İzyum’da şişman oyuntu bulunduğunu açıkladı

Rusya’nın 24 Şubat’ta girdiği Ukrayna’birlikte çekişme devam ediyor. Aylar süren çatışmalarda alın taarruza geçen Ukrayna ordusu, ilkgüz başından itibaren şeş bin kilometrekarelik alanı et kafalı aldı.Rus güçlerinin 6 kamer önce ele geçirdiği Ukrayna’nın Harkiv bölgesine merbut İzyum şehri baştan Ukrayna’nın kontrolüne geçe kentte geriye haddinden fazla sayıda yıkılmış evet bile elemli evlerin yanı sıra mıntıka halkının yaşadığı acılar kaldı.

İZYUM’DA DOLGUN ÇUKUR BULUNDU

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın İzyum kentinde Zalim kontrolünden kurtarıldıktan sonradan yaklaşık 440 mezar içeren dolgun tıpkısı bamyatarlası bulunduğunu açıkladı.

RUSLAR 10 EYLÜL’DE GERİ ÇEKİLDİ

Harkiv bölgesinin güneyinde yer düz İzyum şehri, bağlantı yollarının kesişme noktası olması dolayısıyla mühim öneme erbap. Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaştan eyyam sonra Zalim güçleri şehrin gün doğusu yakasını ele geçirdi. Günlerce süren çatışmaların peşi sıra şehri ikiye ayıran Donets Nehri’nin batısında artan kısmı de Zalim güçlerinin kontrolüne geçti. Bu kamer Zalim güçlerine müteveccih başlatılan alın saldırının arkası sıra Ukrayna güçleri, yeniden şehrin kontrolünü sağladı. Rusya ise 10 Eylül’de yaptığı açıklamada, Zalim güçlerinin henüz ilk ele geçirilen İzyum’dan çekildiğini duyurdu.

GERİYE ŞİDDETLİ İZLER KALDI

Zalim ve Ukrayna güçleri arasındaki ateş çatışmaların izleri daha şehre girmeden başlıyor. Kent girişinde terk edilmiş ya birlikte imha edilmiş haddinden fazla sayıda Acımasız tankı ve zırhlısı olduğu görülüyor. Şehrin girişinde misil kenarına infirak edilmiş çokça sayıda askeri cephane dahi dikkati çekiyor.

ŞEHİRDEN ÇOKÇA CEPHEYİ ANDIRIYOR

Şehirden çokça alnaç hattını yakın İzyum merkezde dahi imha edilen veya kullanılamaz halde olan Acımasız güçlerine ait askeri araçlara rastlanıyor. İzyum’üstelik haddinden fazla sayıda bina Acımasız güçlerinin saldırılarının hedefi olmuş. Bazı apartmanlar saldırılar nedeniyle nazik ölçüde yıkılmış. Şehir merkezindeki ara sıra bölgelerde, hasar görmemiş binaya karşılaşmak az daha imkansız. Birçok sülale evet de yapı üstelik çatışmalar sonucu çıkan yangınlarda yanmış durumda. Yayaların şehri ikiye ayıran nehri tevdi etmek amacıyla kullandıkları güreşçi köprüsü bile saldırılardan nasibini almış. İzyumlular, ayaklarında hasar oluşan köprüyü şehrin ayrımsız vasıtasıyla ayrıksı tarafına terk etmek üzere kullanmaya devam ediyor.

ELEKTRİK VE AKARSU YOK

Her ne büyüklüğünde İzyum’un kontrolü kısaca aynı hafta önce yeniden Ukrayna güçlerinin eline geçse da şehirdeki bir nice maslahat hal bekliyor. Bunların başında de faaliyet, akarsu ve gaz hizmetleri geliyor. Çarpışma zımnında alt yapının beis gördüğü İzyum’birlikte şu dakika için ruh, su ve doğal gaz hizmetleri verilemiyor, dükkanların neredeyse topu mecbur. Şehri ana bekleyen ateş ise doğru kış ayları. Elektriğin ve katıksız gazın olmamasının yanında bir nice ev hasar görmüş ve tamir edilmesi gerekiyor.

İZYUMLULARI AĞIRLIK BİR KIŞ BEKLİYOR

Elektrik ve gaz dağıtımına baştan başlanmazsa ve hasar gören evler onarılmazsa, İzyumluları edisyon aynı şita bekliyor. Moskof güçlerinin eline geçmesine karşın İzyum’bile kalmaya devam fail ve üs ismini çevirmek istemeyen 74 yaşındaki Lubov, Ukrayna güçlerinin şehre döndüğünü gördükleri anda sevindiklerini belirtti. Şehrin kontrolü yeniden Ukraynalıların eline geçse üstelik korkularının devam ettiğini belirten Lubov, “Askerlerimizi görünce sevindik ama ayrımsız ant de korktuk. Çünkü Rusların şehirden ne kadar uzağa çekileceklerinden tehlikesiz değiliz, ihtimal kavrayışsız gelecekler.” dedi.

Yaklaşan kış aylarına meni fail Lubov, önlemler alınmazsa şehrin bu kışa ağirlik dayanacağını çünkü İzyum’de hangi elektriğin ne dahi doğal gazın olduğunu dile getirdi. Ukrayna İçişleri Nazır Danışmanı Anton Geraşçenko, İzyum’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, amcası ve amcasının eşinin Acımasız güçlerinin bölgeyi ele geçirdiğinde şehirde olduğunu anlattı.

Çekişme sırasında amcası ve eşinin 1 aydan fazla İzyum’da kaldığını dile getiren Geraşçenko, “Bire Bir aydan fazla müddet tıpkısı bodrumda çare ve gıda sıkıntısı yaşayarak kaldı. Birçok insanın İzyum’a yönelik saldırılar zımnında hayatını kaybettiği, birçok kişinin gıda yahut merhem sıkıntısı cihetiyle öldüğü, kaç kişin eziyet sonucu yaşamını yitirdiğine ilişik soruşturma başlatıyoruz. Bu soruşturmanın henüz başındayız. Çünkü kent kurtarılalı elan 6-7 çağ oldu.” ifadesini kullandı.

Share: