UZZK Başkan Dr. Mustafa Tan: “735 bin titrem sofralık zeytin üretimi ile dünya rekoru Türkiye’nin”

UZZK Başbuğ Dr. Mustafa Fecir: “735 bin ton sofralık zeytin üretimi ile dünya rekoru Türkiye’nin”

BALIKESİR Millî Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytincilikte 2022-2023 sezonuna ilişkin 421 bin ton yağ, 735 bin titrem sofralık zeytin rekoltesi beklediklerini tabir ederek “Türkiye 15 yıl önceki koyduğumuz hedeflere bu sene haddinden fazla şükür ulaştı” dedi.

UZZK Başkanı Mustafa Fecir Balıkesir’in Edremit İlçesinde gazetecilere zeytin ve zeytinyağı rekolte rakamlarını açıkladı.

Zeytin ve zeytinyağında bu yılın rekolte çalışmasının bitirildiğini ifade eden UZZK Başkanı Dr. Fecir “2009 – 2010 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı bildiğiniz kadar konseyimize bu yetkiyi verdi ve bizim koordinasyonumuzda yapılıyor. Bu yıl üstelik tekrar ben ve arkadaşlarım çokça ağır aynı çalışmaya imza attık” dedi.

Türkiye’nin zeytin, zeytinyağı ve zeytin ağacı üstüne belirlenen hedeflere ulaştığının altını çizerek “Türkiye 15 yıl geçmiş koyduğumuz hedeflere bu yıl çokça şükür ulaştı. Buna göre Türkiye dikme varlığını 168 milyon semere veren 28 milyon elan vermeyen görünmek amacıyla 196 milyon ağaca ulaştı. Bu ağaçlardan bile bu yıl rekor seviyede tıpkı zeytin üretimiyle 2 milyon 940 bin ton civarında bire bir zeytin elde edildi. Bunun 735 bin tonu sofralık zeytin adına durum ediliyor. Bu tıpkısı acun rekoru. İspanya 650 bin titrem civarında. Akdarı 500 bin ton ve tığ acun birincisi öngörüsünde bulunduk” dedi.

Zeytinyağından ise acun ikinciliği hedefine ulaşıldığını rapor eden Dr. Mustafa Fecir “Zeytinyağında ise koymuş olduğumuz amaç dünya ikinciliğiydi 15 sene geçmiş. Buna da ulaştık ve 421 bin ton zeytinyağı algı edileceğini 4 bölgede onlarca uzmanın yapmış olduğu icraat 8-18 Eylül arasında tespit edildi ve bu rakamlar ülkemiz için bugüne kadar görülmüş arz faziletli rekolte rakamları kendisine algı edilecek. Bu sektörümüz ülkemiz ve acun zeytinciliği amacıyla bire bir dönüm noktası” dedi.

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün fevk trendinin sürdürüleceğine inandığını rapor fail UZZK Başkanı Dr. Fecir “Türkiye bu alanda şahlanışını sürdürüyor ve nazik aynı kelle bu. Bittabi ki çok şişman bire bir punt yılı bu. Hem ihracatımızı hem iş tüketimimizde misli misli arttırabiliriz. Bunun üzere rastgele çeşit şeye imkan var. İhracatımızı baskıcı tek karar alınmamalı. Üreticiyi yükselen maliyetler karşısında herhangi bir zamankinden aşkın desteklemeli hükümetimiz. Ki buna Ekincilik Bakanlığı bizimle olan diyaloğundan çokça bereketli bir şekilde yapabileceğinden eminiz. Zira bu konuda de açıklamayı birlikte Sayın Vekil bize teydi etti. Namına de aracılığınızla teşekkür ediyorum. Tığ bu Sektörün daha dahi yukarılara gitmesini umuyoruz. Türkiye daha çok korteks değiştirmiştir bu anlamda. ve zeytin zeytinyağını adalet ettiği yere umum birliğiyle giymek istiyoruz” dedi.

Üretim maliyetlerinin arttığına değinen Dr. Mustafa Tan “Istihsal maliyetleri dediğim üzere çokça erdemli aynı kilogram zeytinyağı maliyeti 60 lirayla 100 lira beyninde değişiyor. Bunu ambalajı, kargosu vesaire yok. Şu anda İspanya’üstelik 5 – 5 buçuk Euro civarında. İtalya ise 10 Eurolara akıllıca gideceğinin kilogramına anlatım ediyor. Çünkü orada almaşık kendisine dikilen, ekilen ayçiçekler de serencam 500 yılın yeryüzü yağışsız mevsimi olması zımnında maksut düzeyde olmadı. İtalya’da yüzdelik 50 üretimleri düştü” dedi.

İhracat ve ambarlama konusuna değinen UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Fecir “Türkiye 421 bin ton yağ üretirken, İspanya fakat bire bir buçuk milyon tondan 750 bin tona, İtalya 330 bin tona ve Yunanistan 300 bin tona, Tunus’ta 220-260 bin tona indi. Türkiye ise İspanya’nın arkası sıra koymuş olduğu hedefe oturdu. 421 bin tonla. Bu dediğim kabil haddinden fazla balaban fırsat fakat bunu ambarlamak etki kabil. Bu konuda destekler gerekiyor. İhracatta daim sirkülasyon olmalı ki bu dünyalık elimizde şişmesin.” dedi.

Sezonun çoğalan tıpkı yıl olacağına değinen Dr. Fecir “Bilcümle birlikte kesim adına tüm tarafların katılımı ve kazancının eli nimetli olduğu, çoğalan olduğu ayrımsız sene düşünüyoruz. Bize bu konuda destek veren kül hava kuruluşlara, başta vekillik koyulmak üzere aracılığınızla saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz.” Dedi.

Share: