Vekil Kirişci: TSK’nın hudut dışı faaliyetlerinde DSİ araçları hizmet veriyor

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ” Türkiye’nin, makine parkı yönünden genişlik nazik kurumuyuz. Bu yönümüz ile çabucak tığ kendi bakanlığımız faaliyetlerine bakım vermiyoruz, TSK’nın sınır dışı faaliyetlerinde dahi DSİ’nin miftah gereçleri oralarda hizmet vermektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Azamet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) 110 hareket makinesini tasdik ahiz törenine katıldı. Törene Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca ile nezaret ve DSİ yetkilileri katıldı. Hizmete alınan bakir hareket makineleri ile DSİ’nin iş makinesi sayısının 2 bin 309’a ulaştığı, makinelerin şiddetli ile savaş, lüks sonrası onarımlarda, yangın, sarsıntı, çığ, heyelan kabil tabii afetlerde kullanılacağı bildirildi.

‘180 MİLYAR METREKÜP AKARSU DEPOLAYABİLİYORUZ’Suyun etkin ve artağan kullanımının önemine işaret eden, Türkiye’üstelik suyun kısıtlı olduğunu tamlayan Nazır Kirişci, “Türkiye akarsu zengini mutluluk değil. Bundan hava suyu haddinden fazla faal ve artağan kullanmanız gerekiyor. Cumhuriyet Altını tarihinde yapılanların yaklaşık 25’i hoppadak 2002-2022 yılları beyninde hükümetimiz döneminde gerçekleştirilmiştir. Geldiğimiz bekçi itibari ile bizim 180 bilyon metreküp su depolayabildiğimizi görüyoruz. Bunun 47 bilyon metreküplük kısmı bizim dönemimizde yapılan 654 baraj ile sağlanmış durumdadır. Türkiye, barajlar üzerine dünyaya dahi kat sayı olan tıpkı mevki konumundadır” dedi. ‘GÜÇLÜ MAKİNE PARKINIZ OLMALI’Taşkınlarla uğraş etmede DSİ’nin elinde ateş parçası tıpkı makine parkı olmasının önemine değinen Kirişci, “Taşkınların verdiği zararları, geçen sene ve bu yıl Günindi Karadeniz Bölgesi’nde yaşadıklarımızdan ekolojik ortam hepimizin çok iyi bilmesi gerekir. Taşkından destek olmak, begayet öncesi bazı tedbirleri almak ve sonrasında üstelik bu çalışmaları aylamak DSİ marifetiyle düzenlenen faaliyettir. Bütün bu faaliyetleri yürütebilmeniz için zinde bir makine parkınız olması gerekir. Oralarda birlikte tabiri yerindeyse yaşını almış makineler mümkün. Bu araba parkını sonsuz tendürüst burulmak gerekir. Bu eskimemiş katılacak gelişim makineleri ile alay malay 0- 10 gözyaşı arası makinelerin oranı yüzde 67,5’e çıkacak. Bu az çok dolgunca bire bir heybet. Bu hareket makinelerinde bu büyüklük ile elan aktif sonuç aldırıcı araba parkı haline ati. Hizmete alacağımız bu makineler, aziz milletimizin bütün üreticilerimiz da dahil tutmak üzere kırsalımızın, kentimizin rastgele soy ihtiyacını istikbal üstüne koca tıpkısı işlev icra edecektir” diyerek konuştu.Icra Vekili Kirişci, iş makinelerini istimal ihtiyacının olmaması temennisinde da bulunarak, “Bir geçmiş törende de gayet gür hatırlıyorum; yağmurun bir lahzada sonrasında burada bu etkinliği yapmıştık. Müptedi yağmur üstelik ’24 Ağustos’ta, böyle tıpkı yağmur tamam mu’ dedirten tıpkı yağmurdu. Ankara adeta yağmura doydu. İklimin değişmesi, küresel istinas gerçekte birlik birlikte bu. Ne antlaşma yağacağı ne ahit yağmayacağı karışmış bir dönemi yaşıyoruz. Bunlara karşı alacağımız temas nev hazırlık önemlidir. Darısı diğer makine ihtiyaçlarınızın karşılanmasına. Türkiye’nin, araba parkı yönünden sunma şişman kurumuyuz. Bu yönümüz ile hoppadak biz kendi bakanlığımız faaliyetlerine hizmet vermiyoruz, TSK’nın sınır dışı faaliyetlerinde birlikte DSİ’nin şalter, gereçleri oralarda hizmet vermektedir” dedi.

Nazır Kirişci, konuşmasının peşi sıra bindiği gelişim makinesinin kâh özelliklerini imtihan etti henüz sonradan DSİ tesisini gezip çalışanlarla kardeş kardeş etti. Antrparantez makinelerin ne zaman hizmete geçtiğinin bilinmesi için üzerlerine bugünün tarihi işlendi.

Share: