Wimbledon değil, Balkı

TÜRKİYE’nin çatısı namına nitelendirilen Ağrı Dağı’nın tanıtılması ve tenis sporunun yaygınlaştırılması için bu yıl 2’ncisi planlı Balkı Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. 35 ilden 30’u eş, 90’ı erkek atılmak amacıyla toplanmış 120 sporcunun katıldığı turnuva 4 zaman sürecek.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ev sahipliğinde, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Ağrı Valiliği, Dert Belediyesi, Türkiye Alan Topu Federasyonu ve Serhat Kalkınma Ajansı katkılarıyla gerçekleştirilen 2’nci Veca Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. Türkiye’nin türlü kentlerinden mevrut sporcular, tıpkı kayırıcı tura geçebilmek için rakipleriyle korkunç savaş ediyor. Turnuvada dereceye giren sporcular ödüllendirilecek.

Ağrı Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Cemil Budak, “Dert’bile iyicene şeyler oluyor. 35 ilden 120 sportmen katılım sağladı ve turnuva 4 dönem sürecek. Balkı doğrusu benzeri spor kenti oldu. Hem kuruluş hem de sporun başka branşlarında olsun az çok kat katedildi. Şu zaman tenisin yanında ayrıksı spor dallarında bile mevki geneli düzenlenecek organizasyonlara ev sahipliği yapacak kapasitedeyiz. Bundan 10 yıl geçmiş Veca’de tenis sporunun başlangıcından bugüne çokça nazik ilerleme katettik. ‘Zengin sporu’ algısı yıkıldı. Bugün Veca’nın en ücra ve ağız mahallelerindeki gençlerimiz bu sporu yapıyor. Türkiye’nin seçkin durumunda bu alanda düzenlenen turnuvalara sporcu gönderiyoruz ve nazik başarılar elde eden sporcularımız var. Türkiye’nin çatısı olan Ağrı Dağı’nın tanıtılması ve alan topu sporunun tabana yayılması, gençlerimizi kortlara buyurmak için planlı turnuvaya katılan bütün sporcularımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz” diye konuştu.’TURNUVANIN AĞRI’DA OLMASI BİZİM İÇİN İYİ OLDU’Turnuvaya Tunceli’den katılan Ilkgüz Kılıç (16), “2’nci sınıfta hocamız alan topu için sporcu taraması yaparken bu sporla tanıştım ve o zamandan beri yapıyorum. Veca’ya bu yıl ilk defa geldim. Sabık yılki turnuvaya katılamamıştım. Maçlara oldukça güzel hazırlanıp çıkıyorum. Bu turnuvanın burada olması üstelik gani oldu. Çünkü bize mümasil tıpkısı iklim. İlk maçım adamakıllı geçti ve kazandım. Tıpkısı kur henüz ilerlediğimi düşünüyorum. Benzeri sportmen arkadaşla henüz tanıştım. İleride kariyer planımı tenis üzerinden devam ettirmek istiyorum ve gidebildiği kadar gitmek istiyorum” dedi.’SERENA WILLIAMS’LA MAÇ FETHETMEK İSTİYORUM’Turnuvaya Doğubayazıt ilçesinden gelen Perihan Parafin (18), böke olup kupayı, hocası ve arkadaşlarına çekmek istediğini söyledi. Teniste hedefleri olduğunu tamlayan Alkan, “Hedeflerime aksetmek için de çokça himmet sarf edip, çalışmamız gerekiyor. Amma şu dakika üzere Doğubayazıt’ta merbut tenis kortumuz yok. Olmadığı amacıyla da kışın emek yapamıyoruz. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla yetkililerimizden destek bekliyoruz. Ailem, arkadaşlarım ve çevredekiler bana bindi oluyor. Turnuva güzel geçiyor. İleride Maria Sharapova ve Serena Williams üzere tenisçilerin seviyesine çıkmak istiyorum. Onlarla maçlara geçmek istiyorum. Bu şekil organizasyonların olması bizim üzere çokça domuzuna” diye niteleyerek konuştu.Share: