Yeşilçam filmi üzere: Arsalarını Polat Piyalepaşa’ya harcamak istemeyenlerin cıvıltı kabloları kesildi

Beyoğlu’nda arsalarını Polat Piyalepaşa’ya harcamak istemeyen mahallelilerin hareketlilik kabloları kesildi. temas ihbariye gelmediğini söyleyen mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi” diye duruma isyan etti.

Kentsel transformasyon çalışmaları çerçevesinde Beyoğlu İstiklal Mahallesinde başlayan Polat Piyalepaşa hane ve saray konut projesinde 8 yıl geride kaldı. Firma, projenin tamamlanması üzere mahalledeki yer sahipleriyle pazarlık masasına oturdu. Ancak iddiaya bakarak, firma yetkilileri mahalledeki arsaları ortalık fiyatının oldukça altına satın kabul etmek istedi. Bir Nice mahalle sakini üstelik arsalarını rayicin altında vermeyi akseptans etmedi ve bu sebeple firma ile ittifak sağlanamadı. Proses bitmeme ederken geçtiğimiz günlerde, firmanın teklifini kabul etmeyen mahalle sakinlerinin evlerine revan faaliyet kabloları kesildi. Mahalleli elektrikleri kesilmeden önce seçkin ihbarname ya birlikte uyartı yapılmadığını, elektriklerinin yolsuz biçimde kesilerek kıygın edildiklerini söyledi.

“Zindelik kablolarımızı yöntemsiz şekilde kestiler”

Mahalle sakinlerinden Oylumlu Vazıh, elektriksiz bırakılarak kıygın edildiklerini söyledi. Entelektüel, kesilen kabloların tehlike saçtığını dahi ilaveten, “Akıbet 7-8 yıldır burada Adnan Çelik’ın baskılarından muhit evimizi satmadık. Satanlarınkini çakaralmaz tıpkı şekilde satın aldılar. Bizi bile kıygın emretmek üzere cümbüş kablolarımızı kesiyorlar. Kablolarımızı kesip atmışlar. Teşvikle mi yapıldı bilmiyoruz. Canlılık idaresini arıyoruz, idareden bize faaliyet akımının aktif olduğunu söylüyorlar. Amma buna rağmen gelip kablolarımızı yolsuz şekilde kestiler. Dirimsel hınç taşıyor. Dallar var, burada binada hayat dolu insanlar var. Mağduruz, devletimizden müzaheret istiyoruz. Buraları da kendi çabalarımızla kapattık. Geceleri tinerciler buraya geliyor. Sonuçta burada hararetli aileler, çocukları filan olduğu üzere şişman sorumluluk en ediyor” dedi.

“10 kişinin hissesinin olduğu yere bire bir yabanlık behre parası veriyorlar”

Firmanın bir zamanlar, burada yaşayanların mağdur edilmemesi için hükümete söz verdiğini belirten Mehmet Güler, “Mahallemizde 8 senedir aynı ağırlık var. Burası inşaat alanına dönüştü ama kimin hangi olduğunu bilmiyoruz. O tarafı 1’inci ve 2’nci nahiye diyerek ayırdılar. 1’inci havza kentsel tahavvül alanı kendisine görüldü bura da ticari düz. Doğrusu projelerinde gösteriyorlar. Buradaki insanların mağdur etmeden ayrılması üzere hükümete, insanlara, yetkililere alay mevdu. 8 senedir birçok kayırıcı gitti amma bizim kabilinden insanlar anlaşamadı. Anlaşamayan insanlara birlikte ceza namına bu yıl canlı tartı yapılmaya başlandı. Elektriklerin kesilmesi, sivri derecede gürültü yapılması üzere. Demin üstelik elektriklerimizi kestiler. Tek kimse aynı izin tıpkısı öz göstermedi. Elektriğini kesiyorum, evinde hastalanmış mı var, sökerin mi var, dolabında araç içeceğin mi var diyerek sorulmadı. Anca ya oksijene sınırlanmış insanla yaşıyor, sordular mı elektriğinizi kesiyoruz, ilaç alın diye. Bir öneri şu, 6,7,10 kişinin hissesinin olduğu yere aynı kişilik nasip parası veriyorlar. Genişlik okkalı” diye niteleyerek konuştu.

“Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi”

Firmanın teklif ettiği meblağların adaletli olmadığını ifade eden Emine Güler, “Bize, “Sizde ne yüklülük var, sizinle sebep anlaşamıyoruz?” diyorlar. Sen kalkıp de 500 metrekare olan yere de benzeri parayı veriyorsun, 50 metrekare olan yere bile bire bir parayı veriyorsun. Bu adalet mi? Adamları var, buradan geçerken bulaşıyorlar. Bahis atıyorlar, “Gideceksiniz, şehremaneti sizi atacak, enkazın parasını üstelik siz vereceksiniz, elektriğiniz, suyunuz kesilecek” diyorlar. ve elektriğimiz kimseye sorulmadan, tebligat verilmeden kesildi. Burası adam tıpkısı düzlük ve burada tıpkı proje çıktıysa yapılsın ama adil koyulmak lazım. Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Elan kötüsü var. Yeşilçam vaktiyle böyle tıpkısı uzanım yoktu. Hangi çağda yaşıyoruz de bu kuzuluk geldik” şeklinde konuştu.

“Elektriğim bağlanmadan gitmeyeceğim”

sormadan elektriği kesilenlerden biri 70 yaşındaki ayrımsız kadındı. Duruma isyan eden buğulanmış kadın firmanın inşaat alanına giderek elindeki sopayla kapıya vurmaya başladı. Nemli kadının, “Elektriğim bağlanmadan buradan gitmeyeceğim” dediği görüldü. – İSTANBUL

Share: