‘Yüzde 98 mânialı raporu’ olan vatandaşın bakım parası kesildi

‘Yüzde 98 özürlü raporu’ olan vatandaşın hizmet parası kesildi

Malulen emeklilik taleplerine üstelik aksi cevap geldi

ORDU – Ordu’nun Ünye ilçesinde 8 yıldır özürlü kendisine yaşamını sürdüren 43 yaşındaki Mustafa Bölükbaş’ın, 3 yıldır aldığı engelli hizmet maaşı, ‘yüzdelik 98’lik sakat raporuna karşın kesildi. Malulen emeklilik talebine üstelik yüz kere olumlu cevap alamayan 2 çocuk babası Bölükbaş, bakım yardımı ve emeklilik hakkını istiyor.

İlçenin Kaledere Mahallesi’nde eşi ve 2 çocuğu ile tevakkuf eden Mustafa Bölükbaş, kimsenin yardımı olmadan su içmeye üstelik kalkamıyor. Afiyet sorunları sebebiyle defaatle işler geçiren ve çeşitli tedaviler gören Bölükbaş, eşi İnci Bölükbaş’ın desteği ile hayata tutunuyor. Bölükbaş, 3 yıldır aldığı ve aynı süre önce kesilen evde bakım yardımını dümbelek kabul etmek istiyor.

“İyileşmediğim halde hizmet parası kesildi”

3 senedir devletten bakım desteği aldığını belirten Mustafa Bölükbaş, yatağa tabi benzeri maltalık sürdüğünü söyleyerek kesilen yardımın devam etmesi için uğraştığını belirtti. Bölükbaş, “8 seneden bu yana yüzdelik 98 engelliyim. Raporum bile var. Ne yürüyebiliyorum hangi yatağımda kalkıp birlikte suyumu içebiliyorum. Şuanda hayatımı evde eşim olmadığı antlaşma idame ettiremiyorum. 3 senedir evde hizmet aylığı alıyordum ve bu yıl günüm bittiği amacıyla bu ecir kesildi. İyileşmediğim halde kesildi ve bu yardımın devamını istiyorum. Bakım maaşı evraklarını yeniletmek istediğimde ‘su içebildiğimi, özlük başıma yaşayabildiğimi’ söylediler ve ben birlikte suyu birinin getirdiği devir içebildiğimi söyledim. Feci kolum tutmuyor. Lavaboya gidemiyorum. Eşimin yardımıyla ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum” dedi.

“Mütekait olmam için yüzdelik 98 raporu dikkate almıyorlar”

Malulen zahmetli olma talebiyle SGK’ya başvuru yaptığını fakat yüzde 98 heyet raporuna rağmen inatçı cevap geldiğini ifade fail Mustafa Bölükbaş, şunları söyledi:

“Ben hakkım olanı istiyorum. Eşimin bana bakması üzere verilen bu maaşı üstelik geçtim ‘yeryüzü azından beni tekaüt yapın’ dedim. 3 bin kesir prim günüm ve ‘çalışamaz’ ibareli yüzdelik 98 raporum var fakat her defasında ret cevabı alıyorum. Ben arz azından maaşa takayyüt istiyorum. Devletten hoşgörülü ayrımsız husus istemiyorum. Malulen tekaütlük istiyorum” ifadelerini kullandı.

SGK yetkilileri ise konuyla ait gelişigüzel açıklama yapmadı.

Share: