Zelenski: Tahminî 400 iskân yeri kurtarıldı

Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenski, az daha bilcümle Harkiv bölgesinin kurtarıldığını belirterek, “Toplamda, tahminî 400 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Bu bölgede küsurat 150 bin Ukraynalı amiyane, emin, alışılagelen bire bir hayatın elbette olduğunu demincek baştan hissediyor” dedi.

Ukrayna Şevket Başkanı Volodimir Zelenski, günce ulusa sesleniş konuşmasında Harkiv bölgesine yaptığı ziyaretten döndüğünü belirterek, “Bugün itibariyle az daha mecmu kesim kurtarıldı. Bu savaşçılarımızın eşi görülmemiş benzeri eylemiydi, Ukraynalılar benzeri posta daha birçoklarının imkansız olduğunu düşündüğü şeyi yapmayı başardılar. Hoppadak faal operasyonların önceki gününde birliklerimiz 19 kilometre ilerledi. 5 çevrim süren çatışmalarda 110 kilometre defa hatim edildi. Toplamda, tahminî 400 yerleşme yeri işgalden kurtarıldı. Bu bölgede mütezayit 150 bin Ukraynalı sıradan, sakıncasız, normal aynı hayatın lacerem olduğunu şimdi yeniden hissediyor” şeklinde konuştu.

“DÜNYA BU YIKIMI GÖRMELİ”

Hem Ukraynalı hem da yabancı gazetecilerin kurtarılan bölgelere erişim sağladığını tabir fail Zelenski, “Acun bu yıkımı görmeli, Rusya’nın Ukraynalılara yaşattığı acıyı hissetmeli. Manşet kuvvetlerimiz yararsız hazırda işgalciler aracılığıyla işlenen cinayetler, yapılan işkenceler ve insan kaçırmalarla ilgilendiren raporlar alıyorlar. Dünyanın Bucha’dahi gördükleri, Çernihiv bölgesinin kurtarılan topraklarında gördüklerimiz, Sumi bölgesi ve şu anda da Harkiv bölgesinde gördüklerimiz Ukraynalılara yönelik soykırımın kanıtlarıdır. Rusya’nın soykırımdan apayrı tıpkısı özdek getiremeyeceğinin kanıtı” dedi.

“SİVİLLERE KARŞI SAVAŞAN ZAVALLILARSINIZ”

Konuşmasında Zalim ordusuna da seslenen Zelenski Kryvyi Rih kentinde Karachunivske barajını murat alan füze saldırısına ve barajın ‘hiçbir askeri değeri olmadığına’ değinerek, “Gün, barbarlar eliyle değil insanlar eliyle yazılır. Sivillere karşı savaşçi zavallılarsınız. Çarpışma alanından kaçan alçaklar, uzak ayrımsız yerden uymazlık vermeye çalışıyor. Kendi torunlarınızın utanacağı teröristler adına kalacaksınız” şeklinde konuştu.

Share: