Adana’da “İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi

Adana’birlikte, Türkiye İnsan Hakları ve Müsavat Kurumu (TİHEK) tarafından türe ve sorumluluklar üzerine şuurlanma amacıyla “İnsan Hakları İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Vali Süleyman Elban, Yüreğir Ekin Merkezi’ndeki toplantıda, ayrımcılıkla ilişkin çok sayıda konunun hukukta suç kapsamına girdiğini söyledi.

Bu konuda insanları erinçsiz fail, eşit olmayan, birini diğerinden daim ayrımlı markajcı uygulamalar, formaliteci ve davranışların olduğunu tamlayan Elban, “Bunların ilmî olarak tespiti ve raporlanması, suç ve suça dayanak noktası oluşum edecek hususlarda yargının önüne gidebilmesi üzere ayrımsız mekanizmaya gerekseme var. Bu sistem dahi İnsan Hakları ve Denklik Kurumu kendisine ülkemizde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana çokça kebir görevler yapıyor.” diye konuştu.

“Ayrımcılığın giderilmesi devletin benzeri görevidir”

TİHEK Başkanı Aşure Ayı Tığ bile kurumun âdem onurunu korumayı ve yüceltmeyi amaçladığını dile getirdi.

Kamu kurumları ve sivil sosyete örgütlerinin bu konuda kuma çalıştığını anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

“İnsani değerleri arkalamak haddinden fazla büyük. İnsan hakları konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, himaye garanti mekanizmalarının artırılması noktasında kayırıcı haklarına karışma edilebilecek, o çerçevede değerlendirilebilecek hak ihlallerini gündemimize alıyoruz. Buna ilişkin, hak bilincinin artırılması, amme ve toplumsal farkındalığın oluşturulması noktasında hız gösteriyoruz. Ayrımcılığın giderilmesi, teadül ilkesinin kasılma edilmesi ve bu eşitliğin hem adam hakları ülfet düzeni vasıtasıyla hem bile amme düzeni vasıtasıyla korunması devletin bire bir görevidir. Tığ üstelik bu görevi tahkim etmek hesabına çekicilik olarak buna destek oluyoruz.”

Tığ ve kurul üyeleri, konuşmaların arkası sıra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıya, İl Güvenlik Müdürü Doğan İnci, İl Güllabi Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, kaymakamlar, ilçe şehremaneti başkanları ve davetliler katıldı.

Share: