Reisicumhur Erdoğan, TOKİ’den ev alanlara duyurdu: Yüzde 25 tenzilat yapılacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki temaslarının ardından özel tayyare “TC-TRK” ile 15.45’te İstanbul’a geldi. Mürekkep Milletler 77. Umumi Kurulu temaslarının ardından yurda dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve farklı ilgililer karşıladı.

UÇAKTA SORULARI YANITLADI

Reisicumhur Erdoğan, yurda çevrim sırasında gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı. TOKİ konut projesindeki iskonto müjdesine ilgili değerlendirmede bulunan Reisicumhur Erdoğan, “TOKİ’den karı yahut iş yeri alıp dahi köylü ödemesi devam edenler üzere yüzdelik 25 peşin ödeme indirimi yapılacak” dedi.

“GENÇLERİMİZ PROJEYİ CİDDİ ANLAMDA SAHİPLENDİ”

Alelhusus gençlerin TOKİ projesini kısık anlamda sahiplendiğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en geniş, genişlik şümullü hane kampanyasını başlatmış olmaktan şişman tıpkı sevinme duyuyoruz. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde süreceğini ifade ettiğimiz başvurulara geçmiş dolaşma 1 milyon irade gelmişti. Şu anda 5 milyona yaklaştı. Hele gençlerimiz projeyi gösterişli manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen haz aslında vatandaşımızın devletine olan güveninin benzeri işaretidir. Devlete güvendiği üzere bile buna böyle ilişki gösteriyor” diyerek konuştu.

“250 AST SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN BİR EKOMOMİK HAREKETLİLİKTEN BAHSEDİYORUZ”

TOKİ yatırımlarının nazik tıpkı soylu erki hareketliliği birlikte beraberinde getireceğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Tabiatıyla burada 422 milyar lirayı aşan aynı envestisman değerinden, 200 binden aşkın eskimemiş istihdamdan, 250 madun sektörü ilişik bir konuşu hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev ayrımsız envestisman çoğaltan etkisiyle çokça elan büyük aynı soylu erki hareketliliğe dayanç hazırlıyor. Hele aynı süredir muvazenesiz görünüş sergileyen kira ve basamak fiyatlarının da akıllıcasına seviyelere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan tek şüphem namevcut” şeklinde konuştu.

“MUHALEFETİN PROJEYE ELEŞTİRİSİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Cumhur Reisi Erdoğan, konuyla ait sözlerini şöyle sürdürdü: “Umum bunlara karşın aykırılık tarafının projeyi eleştirmek amacıyla gösterdiği gayreti anlamakta zorlanıyoruz. Aslında mugayeret ile bizim aramızda şöyle açık kesin bire bir ayırt var; tığ dertliyiz, inanın bunların derdi namevcut. Bunlar bambaşka yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere. Bizim tek derdimiz var, o de millet. Bunlar ise sekte. Tığ hiçbir ayırt gözetmeksizin her bir insanımızın huzuru ve refahı amacıyla koşturuyoruz. Sadece dertli değil, bire bir zamanda milletimize bu imkanları sağlamakla da mesul olduğumuzu temelli ifade ettik, bibi de ediyoruz. Sosyal konut projesi kadar aldatıcı tıpkısı adımda bile suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete hakaret etmeye çalışanların tıpkısı derdi de sorumluluğu da yok. Anca yahut hakeza tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. hele 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları teyit etmemiz bunlara yer fena hâlde karşılık olacak.

“İKİNCİ ETABI DE DUYUNCA İYİCE RAHATSIZ OLDULAR”

Demincek bu önce etapta attığımız hamle. Anca yıl sonunu falanca beklemeyeceğiz. Ego Amaç Bey’e üstelik ifade ettim, öyle yıl sonunu filan bekleyecek zamanımız namevcut. Şipşak Anadolu’dan ahzetmek amacıyla bir defa temelleri atmaya başlayalım küçükten büyüğe. Oradan da Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri vesaire buralara doğru işi genişleteceğiz. Elbette bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden terör örgütleri yandaşlarına büyüklüğünde herkesi toplayıp tıpkısı tek milleti dışarda artırmak kanalıyla netice alacaklarını zannediyorlar ama namevcut… Ayrımsız şey henüz söyledim; biz deminden bu adımı atmakla beraber, seçimden sonra birlikte bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bunlar ikinci etabı birlikte duyunca tabiatıyla sunturlu tasalı oldular. Çalış sen üstelik yap ama senin öyle benzeri derdin yok. Tığ muhalefete hoppadak diyoruz ki ‘siz elkızı, bizi izlemeye devam edin.’ Amma bunlar izleyici olmayı üstelik bilmiyor.

“500 BİN KONUTLUK PROJE İLE FARKIMIZI BİR SEFER HENÜZ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Bizim durumumuz bu noktada çok çokça farklı. İnşallah biz öncelikle 250 bin, ardından bir 250 bin daha koyulmak üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi dahi milletimizin hizmetine sunarak farkımızı benzeri kez daha ortaya koyacağız. Bittabi ayrımsız taraftan üstelik arsaları yetiştireceğiz. 250 bin bölük amaçlı arsayı de hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin işyeriyle ilgili adımımızı bile aceleten atıyoruz. İnşallah bitirimhane sahibi kalkmak isteyenler da orada olacaklar.

“YAPABİLDİKLERİ KADAR ÖDEMEYE YÜZDELIK 25 İNDİRİM ALACAKLAR”

Bu vesileyle, TOKİ’den ev düzlük vatandaşlarımıza dahi bire bir erim atfetmek istiyorum. TOKİ’den sülale veya işyeri alıp de dümbelek ödemesi bitmeme fail vatandaşlarımız amacıyla yüzdelik 25 peşinen ifa indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzde 25’inden beş altı olmamak neredeyse, yapabildikleri kadar ödemeye yüzdelik 25 tenzilat alabilecek. Bu kampanyadan, köylü ifa taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna büyüklüğünde başlamış olan bölük ve işyeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Ekim tarihine kadar sürecek. Orada üstelik inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”Share: