Azerbaycan birincisi ile Türkiye beşincisi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesine kaydoldu

Ülkesindeki darülfünun sınavında Azerbaycan birincisi olan Nigar Ağazade ile Faziletkâr Tedris Kurumları Sınavı Alan Sürücü Belgesi Testlerinde beşinci olan Deniz Tunç, Ankara Üniversitesi’ne (AÜ) kayıt yaptırdı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Ağazade ve Tunç, AÜ Tıp Fakültesine elektronik taşıt sistemi üzerinden kayıtlarını gerçekleştirdi.

AÜ Tababet Fakültesi Dekanlığı Yapı Bilimi Yerleşkesi’nde araç sonrası düzenlenen tanışıklık törenine, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Zehra Aycan ile Bahir Bronz katıldı.

Ülkesindeki darülfünun sınavında 700 bütün nokta alarak Azerbaycan birincisi olan ve AÜ Tıp Fakültesi’ni seçen Nigar Ağazade, görüntülü bağlantı ile tanışmaya ortaklık etti.

İki öğrenciyi da başarıları ve Fakültelerini tercih ettikleri amacıyla kutlayan Aycan, AÜ’nün Türkiye’nin yeryüzü doğru ve kuvvetli üniversitelerinden biri olduğunu söyledi. Aycan, AÜ Tıp Fakültesinin ise bu sene YKS sonuçlarına göre yeryüzü efdal puanla mektepli alma derecesi elde ettiğini belirtti.

Tababet Fakültesinin, AÜ’den 1 yıl önceki kurulduğunu hatırlatan Aycan, “30 bin civarında aynı hekim ailesine mensubuz. Başkaca eskimemiş öğrencimiz Bahir Tunç’un babası da bizim ailemizden yani Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ailemizin arz dinç fertleri kendisine seçme ikinizi birlikte tebrik kartı ediyor ve başarılarınızın devamını diliyor ve kırnak geldiniz diliyorum. Fakültemizde beklentileriniz doğrultusunda yekpare imkanlar bulunan. Tığ Cumhuriyet’in önce tıp fakültesi yerine hem onun onurunu taşıyan hem da Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet Altını değerlerini öğrencilerimize aktarmayı içselleştirmiş aynı fakülteyiz. Eksiksiz imkan ve ilmî laboratuvarlarımızla dahi bütün yanınızdayız.” ifadesini kullandı.

Ağazade ise AÜ Tıp Fakültesini kazandığı için haddinden fazla mutlu ve coşkulu olduğunu dile getirerek “Tıbbı çok lahut bire bir alan yerine görüyorum. Anneannem da eczacıydı. Tababet eğitimini, insanlara yararlı olmak ve onların bahtiyar olmalarına tanıklık etmek üzere seçtim. Kardiyolog koyulmak ve insanlara mutlu olacakları hizmetleri sunmak istiyorum.” dedi.

Deniz Bronz ise babası Uğur Bronz’un da AÜ Tababet Fakültesi mezunu olduğunu, çift husye ikizi Dünya Bronz’un da Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesini tercih ettiğini kaydetti.Share: