Cılız kayısı lisanslı deposu ile üreticilere kolayca sağlanıyor

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, yaptığı açıklamada, arık sarıerik lisanslı deposunda üreticilere mütenevvi kolaylıklar sağlandığını bildirdi.

Vali Hulusi Delice, Şire Pazarı ve Sıska Kayısı Lisanslı Depo Tesislerinde incelemelerde bulundu. Vali Delicesine, yanı sıra Malatya Tecim Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve Fırat Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ile alay malay Şire Pazarı içerisinde düzlük düzlük hareket yerlerini müzakere ederek, esnafların sav ve taleplerini dinledi ve münasebet içerisinde yapılan çalışmaları inceledi. Vali Atmaca, Şire Pazarının turizme kazandırılması, kazançlı canlılığın artırılması ve sarıerik pazarının işlevinin henüz üstelik artırılması için yapılan icraat üstüne, MTB Başkanı Ramazan Özcan ve Fırat Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ile düşünce alışverişinde bulundu. Ilbay Atmaca ve beraberindekiler Şire Pazarının ardından, lisanslı zayıf sarıerik depo tesislerinde incelemelerde bulundu. Ilbay Şahin, tesisin hareketlilik ve çalışmaları hakkında Tecim Borsası Başkanı Özcan’dan hikmet aldı.

Özcan yaptığı açıklamada, Malatya 1. Organize Uran Bölgesi’nde düz düz 6 bin ton kapasiteli çağcıl altyapıya eş Türkiye’nin ilk cılız sarıerik lisanslı deposunda üreticilere muhtelif kolaylıklar sağlandığını söyledi.

Özcan, “TMO’nun ürüne müdahale alımları yapabilmesi üzere kesinkes lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi gerekiyordu. Depo, faaliyetlerine geçti ve çalışmalarına bitmeme ediyor. Kira ücretlerinin majör tıpkısı bölümünü Tarım ve Orman Bakanlığı akçalanmış ediyor. Laboratuvardaki işlemlerin tamamını devletimiz karşılıyor. Üreticimiz hasat dönemi bittikten bilahare elindeki ürününün tamamını depoda himaye etme imkanı olunca imkanlardan yararlanıyor” dedi. – MALATYA

Share: