Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir tün ansızın gelebiliriz” sözlerine tepki gösteren ABD’li senatör: Yunanistan’ın yanındayız

MEMLUK’de Demokrat Parti’den Senatör ve Aut İlişkiler Komitesi üyesi Chris van Hollen, sonuç dönemde tırmanışa güzeşte Atina- Ankara gerilimi ve Türkiye’ye verilip verilmeyeceği tartışmaları hala süren F-16 süreci ile ilgilendiren konuştu.

TÜRKİYE İÇİN KÜSTAH SÖZLER

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine bir mülakat veren Hollen, Türkiye’nin NATO içerisinde bağdaşmaz bir bağlaşık olduğunu söylerken, Yunanistan’a bindi verdi. Hollen’a, Türkiye’ye beklenen F-16 satışına ilişkin benzeri istifham yöneltilirken, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın Madrid’deki NATO zirvesinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuyla ilgilendiren bindi vereceğini söylediği üstelik hatırlatıldı.

“F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMASI HAKLI BİR FORMALITECI”

Hollen, “Ankara’ya F-16 satışıyla ilişkin şu an senato nerede duruyor?” sorusuna, “Bu soruyu yanıtlamak amacıyla biraz geçmişten konuşmak zaruri. Hatırlarsanız Kurultay, Zalim S-400 sistemini satın aldıktan sonraları F-35’lerin Türkiye’ye satışını esaslı yerine reddetmişti. Ben da bu satışı engelleyenlerden biriydim ve bu süreçte enerjik yerine cila aldım. Bu mübayaa, gayrı sorunlarla birlikte, Türkiye’nin bağdaşmaz benzeri NATO müttefiki olduğunu ve F-35 programından çıkarılmasının dürüst olduğunu kanıtladı.” değerlendirmesinde bulundu.

ESIR’li senatör ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Chris van Hollen.

“SURİYE’DE KULLANILMAYACAĞINDAN EMİN OLMALIYIZ”

Hollen, F-16’larla ilgili olarak ise, “F-16’ların yükseltilmesine ve yeni partilerin satışına gelince ise Türkiye’ye bazen koşullar sunmalıyız. Söz Gelişi, Türkiye’nin F-16’larını Yunanistan üzere ayrıksı NATO ülkelerinin gelgel sahasını işgal etmek için kullanmamalıdır. bununla birlikte, IŞİD’le mücadelede desteklediğimiz YPG/SDG kabil Suriye’deki gruplara cebin bile bu silahların kullanılmaması eşya koşulmalıdır. Kısacası, F-16’ların seçme satışı veya yükseltilmesi üzere degaje şartlar gerekmektedir. Kongre, F-35 üstüne kontrolü ele aldı ve sizi realizasyon ederim kim, F-16 konusunda üstelik çalışkan namına düzlük alacaklar.” dedi.

“KÖLE VE NATO’DA ORTAKLARIMIZ TÜRKİYE’Yİ SORUMLU SANCIMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALI”

MEMLUK’li senatöre röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişik üstelik aynı soru yöneltildi. Hollen, “Senato Erdoğan’ın Yunanistan’a alın söylemlerini ve Kıbrıs üzerine hamlelerini bittabi görüyor?” sorusuna “Kıbrıs’ın sınırlı kazançlı bölgesinin ihlallerinin istikrarı bozduğu haddinden fazla yalınlık. Bu konuda MEMLUK ve NATO’daki ortaklarımız Türkiye’yi mesul burulmak üzere gelişigüzel çalışmalı. BM Asayiş Konseyi kararları başta kalkmak için demokrasi ile ilgilendiren konuların de ihlal edildiğine şahit oluyoruz. Alelhusus Kürtlere yönelik takı sürüyor” yanıtını verdi.

‘YUNANİSTAN ÖNEMLİ BİR KUMA OLDUĞUNU KANITLADI’

Hollen, ESIR ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin tarihin bildirme diri seviyesine geldiğini dahi vurgularken, “Yunanistan NATO’nun majör benzeri mühim ortağı olduğunu kanıtladı ve Putin’in Ukrayna’ya saldırısından sonradan bu yetişkin rolü daha bile güçlendirdi.” dedi. Hollen, “Elden askeri açıdan değil, NATO’nun korunması ve cephedeki devletlerin ve Ukrayna halkının kendilerini savunmaları amacıyla zaruri teçhizatın sağlanması açısından da yüce olan Dedeağaç limanındaki faaliyetlerde bunu kemiksiz görüyoruz” ifadelerinde bulundu.Share: