Meclis’te “Türkiye-Hırvatistan: 30 Almanak Hukuk İlişkisi” sergisi

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Hırvatistan’ın, mazi olduğu gibi zaman bile Türkiye’nin Garp Avrupa açılımındaki elzem müttefiki olduğunu söyledi.

Bilgiç, TBMM Halkla İlişkiler Binası Dinlenmelik Alanı’nda, “Türkiye-Hırvatistan: 30 Almanak Ülfet İlişkisi” sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Sergide, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki 30 almanak ülfet ilişkisinin dönüm noktalarına müteveccih tarihi belgelere, iki mevki azamet adamlarından yüce anekdotlara, değişik alanlardaki gelişim birliklerine ve eş projelere dayalı özel fotoğraflar meydan alıyor.

Serginin, iki talih arasındaki 30 yıllık kesintisiz diplomatik ilişkileri yeniden istihzar ve anma fırsatı verdiğini söyleyen TBMM Başkanvekili Bilgiç, Yugoslavya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan ihtilafların ve istikrarsızlıkların gölgesinde bağımsızlığını kazanan Hırvatistan’ın, geçen 30 yılı çok sürede siyasal, kazançlı ve toplumsal alanlarda ortaya koyduğu gelişimin takdire haysiyet olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin, Hırvatistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında vadi aldığını hatırlatan Bilgiç, Türkiye’nin, dış politikasını icap Hırvatistan gerekse sair nahiye ülkelerindeki sulh ve denge ortamını ihya doğrultusunda tasarım ederek, acun barışına katkıda bulunmak için müstelzim gayreti gösterdiğini belirtti.

“İki talih misilsiz ayrımsız dayanışma örneği sergiliyor”

Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin tarihsel köklerine, iki mevki halkları arasındaki kadim coğrafi ve kültürel yakınlığa meni eden Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkelerimiz, arsıulusal güvenlikten hesaplı ve ticari ilişkilere, kültürel gelişim birliklerinden olgun ve teknoloji alanındaki eş projelere kadar sayımsız alanda nazirsiz tıpkı dayanışma örneği sergiliyor. Hırvatistan, geçkin olduğu gibi zaman de Türkiye’nin Batı Avrupa açılımındaki vazgeçilmez müttefiki. Benzer şekilde lüzumlu Avrupa’nın güvenlik mimarisi gerekse Bosna Hersek’teki denge üzere ülkemizin üstlenmiş olduğu caka, Türkiye’yi, Hırvatistan’ın ve Hırvat halkının gelecekteki dirlik ve refahı amacıyla elzem bire bir ortağı konumunda tutmaya bitmeme edecek.”

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ise serginin, iki mutluluk arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılı zımnında daha ilk Hırvatistan Parlamentosunda dahi açıldığını hatırlattı.

Serginin, Türkiye’nin Hırvatistan Büyükelçisi olarak atanan Dışişleri Vekil Yardımcısı Zor Haklı Kıran’ın önceki resmi diplomatik teması olduğunu belirten Tığ, “İki büyükelçimiz oldu çünkü Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi de bizimle çok andıran ve dost. daha çok iki büyükelçiye dahi şişman gelişim düşüyor.” dedi.

“Kendimi evimde hissettim”

Hırvatistan Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Gari Cappelli bile TBMM’birlikte ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kendimi evimde hissettim.” ifadesini kullandı.

İki devlet arasındaki bereketli ilişkilerin önemini vurgulayan Cappelli, “Değme boyun bağı taktığınızda Hırvatistan halkının sıcaklığını hissedin ve bütün ülkelerle dost münasebat yapmak istediğini bilin. Hırvatistan öyle tıpkısı talih ki hep ülkelerle parçalanmamış platformlarda dostluğunu devam yol açmak istiyor.” diye konuştu.

Serginin açılışına, Dışişleri Bakan Yardımcısı Çetince Sahih Kıyamet, TBMM Türkiye-Hırvatistan Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı, YANLIŞSIZ Öğür Manisa Mebus İsmail Bilici ile Meclis çalışanları katıldı.Share: