Özel’den Erdoğan’ın ‘İlk 10 Ekonomi’ Sözlerine Tepki: “İnsan ‘Aynı Ülkede mi Yaşıyoruz’ Diye Şüpheye Düşüyor, Koşut Evrende Yaşıyor”

CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Özel, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’yi dünyanın bildirme büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktan, Türk milletini muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmaktan henüz şişman tıpkı ülküsel, daha şişman tıpkı dava, henüz balaban bire bir haysiyet mümkün mi” sözlerine reaksiyon gösterdi. Özel, “Alelade insan ‘ayrımsız ülkede mi yaşıyoruz, benzeri rakamları mı görüyoruz’ diye niteleyerek şüpheye düşüyor. Neymiş benzeri paralel evrende, herhangi bir şeyi türap pembe gösteren tıpkısı masal aleminde yaşıyor kabil… Bu metinler ecnebi dile çevriliyor. Bunu görenler ‘Türkiye Cumhuriyeti şüphesiz tıpkısı büyüklük ki başındaki bu büyüklüğünde yüzsüz biber dolması söylüyor ve milletinin aklıyla bayram ediyor, halkını enayi namına koyuyor’ diye niteleyerek düşünüyorlardır. Açıkçası Reisicumhur tarafından cemi millete taşlama” dedi. Özel, Türkiye’nin dünya endeksinde 8 yılda 6 ilk kânun gerilediğini belirtti.

CHP Kol Başkanvekili Müstakil Özel, TBMM’da basın toplantısı düzenledi. Özel; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’yi dünyanın arz büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktan, Türk milletini modern medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktan elan balaban tıpkısı ülkü, daha büyük tıpkı sav, daha balaban ayrımsız saygınlık mümkün mi” sözlerini değerlendirdi. Özel, tağyir edilen ve 18 Eylül’dahi yapılacak KPSS’ye yönelik soruşturmanın akıbetini sordu.

Özel’in konuşmasından satır başları şöyle:

DÜPEDÜZ CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN TEKMIL MİLLETE HAKARET: Recep Tayyip Erdoğan’ı yaptığı açıklamaları, alelhusus ekonomideki dünyayla mukayeseli Türkiye rakamlarını verdikçe beribenzer âdem ‘aynı ülkede mi yaşıyoruz, ayrımsız rakamları mı görüyoruz’ diye şüpheye düşüyor. Güya tıpkısı paralel evrende sarayında kendisini haricen getirilen yalan yanlış bilgilerle ve daim gelişigüzel şeyi türap gülgûn gösteren aynı masal aleminde yaşıyor kabil. Dünkü konuşması… Diyor ki, ‘Türkiye’yi dünyanın genişlik iri 10 ekonomisi arasına sokmaktan, Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin konusunda çıkarmaktan elan balaban tıpkısı değer mümkün mi?’ İnsan diyor kim, ‘Recep Tayyip Erdoğan mevrut mevki ekonomisini almış ve 20 yılın böylecene, 10 balaban ekonomi içine sokmuş. Kaslı ülkeleri yakalamış eski, bundan daha balaban bir değer mümkün mi’ diye alkışlıyorlar. Demin burada Tayyip Erdoğan’a inanmaya kalkarsak ne ongun ama rakamlar tek öyle göstermiyor ve bu metinler yabancı dile çevriliyor. Hep talih başkentlerine gidiyor. Bunu görenler, ‘Türkiye Cumhuriyeti zahir bir devlet kim başındaki bu kadar çekinmez dalavere söylüyor ve milletinin aklıyla küçümseme ediyor, halkını enayi adına koyuyor’ diye düşünüyorlardır. Açıkçası Cumhurbaşkanı yoluyla tüm cumhura, cemi millete taşlama.

16’DAN 22. SIRAYA GERİLEDİ: Bakın 2015, dünyanın sunu şişman 16. ekonomisi. Dünyanın baktığı indeks. 2020 yılında 20. sıraya gerilemişiz. Bilcümle uluslararası kuruluşların öngörüsü bu yıl 22. sırada olacağız. Demin Recep Tayyip Erdoğan 106. Sıradaki Türkiye ekonomisini 7 yıl içre ‘ekonomistim, ben bilirim’ diye niteleyerek 16’dan 22. sıraya geriledi.

HERKESİN YAKINDIĞINI TOPLAYIP BU RAKAMLARI ÇIKARIYORSUN: Sefalet endeksi… Pahalılık arttı, başıboşluk arttı. Türkiye’nin sefalet endeksi bu yıl 99 buçuk. Bu rakamların hepsi resmi rakamlar. Herkesin yakındığı enflasyon, aylaklık ve faiz farkını toplayıp övündükleri büyümeyi çıkarıyorsun. Yoksulluk endeksinin 99 buçuk burada. 7 almanak karneleri. Bire Bir biricik Türkiye’ye bakmayalım canım. Dünyanın farklı ülkelerinde üstelik anca olmuştur. Belki. Vallahi öyle değil. Bakın sefalet endeksinde Türkiye 99 buçuk iken Cenup Afrika 48.9, Brezilya 29.9, Yunanistan 19.9, Bulgaristan 19.7, Endonezya 12. 4 ve Endonezya 12.4 Türkiye 99 buçuk. İnanmayan araştırsın… Diyor kim ‘ekonomi noksansız gidiyor.” Avrupa türbülansla onların yüzdelik 8’lik sekizlik enflasyonu bizim 80’den beter.’ Aldatıcı geldin Akbaşoğlu. Akbaşoğlu bunu söyledi, Türkiye’ye sefil oldu. Akbaşoğlu’nun hesabıyla Tayyip Erdoğan’ın hesabı ortada tıpkısı madde namevcut. Biri cehaletten, ötekisi milleti tıntın namına koymaktan, aptal adına koymaktan…

BU GEMİYİ BATIRAN KAPTAN DEĞİŞİRSE BU GEMİ BATMAZ: Recep Tayyip Erdoğan iktidara gelince, reisicumhur olunca demiştir ki, ‘yahu bu Ahmet Necdet Sezer’in israf deyip mankafa verdiği bir tane sefine vardı.’ Bakın Recep Tayyip Erdoğan’ın gemisi bu. Aynı gemide olanlar mutlaka ona görüş versinler. Bu gemide olmayıp de gemisi dokunmak için olanlar; bu kaptanı değiştirince bu geminin kurtulacağına inanarak özlük avlu mücadeleleri üzere Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındakilere rey versinler. Tığ; Recep Tayyip Erdoğan’ın Binali Komutan’in, gemilerine, gemiciklerine değil, bu ülkenin dirim mücadelesini verdiği Türkiye Cumhuriyeti gemisine kaptanı değiştirip yoluna kül çabucacık devam etmek istiyoruz. ‘Gemi batıyor diyor,’ batmayacak, bu gemiyi batıran efe değişirse bu gemi batmaz.

GEÇEN SENE BUGÜN ‘SABREDİN’ DEMİŞSİN: Geçen sene bugün ‘sabredin’ demişsin. Ekonomiyi bilen sensin, rakamlar yüzdelik 80, o da makyajlı rakamlar. Tayyip’i üzmeyen istatistik kurumu TÜİK’in rakamları, köken rakamlar bunun 23 merhametsizce olduğunu yurttaş yaşayarak görüyor elhak. Yurttaş seçime kadar sabredecek para şişkinliği fakat ondan bilahare düşecek Alaya düzlük ve vakit kaybetmeden kişi gözlerinin içini güldürüp vatandaşın anasını ağlatan biri var. Kim? Sayın Nebati. Güzeşte. Sayın Genel Başkanımız ilkin saatini zar ettiği benzeri video mesajla vatandaşımıza seslendi. Dedi ki, ‘Bizi yıldırma edecekler icraya verecekler, icraya vermekle tehdit edecekler, borcunun işte şu kadarını öde’ diye niteleyerek tepene çökecekler. Bunlara karşı ego senin arkandayım, iktidara gelince benimle konuşacaklar, sakın onlara yüz verme dedi.’ Bozukluk dedi bunu? Zira elektrik, akarsu, doğalgaz ayrımsız güruh borçtan dünya vatandaş ödeyememiş, ürem binmiş ödeyememiş….

BAY KEMAL İKTİDARA GELSİN YOKSULUN DOSTU OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ: Bakın Eksiksizlik As bunu söylemeden önceki Sabahleyin gazetesi taşra baskısı. Erkek Eksiksizlik konuşmuş akşam 10’de İletişim Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’nın iletişimcileri dört kanala telefon… Bu devredilen temerrütler var ya vatandaşın gırtlağına çökecekler Eksiksizlik Mir bunu vurguladı. Hop Sabahleyin gazetesinin Türkiye baskısı, şehir baskısı değişti. Ayrımsız tek şunu söylüyoruz, muhalefetteyken emekliye iki maaş ikramiye veren verdiren, taşerona takım veren verdiren, KYK borçlarının faizlerini sildiren Bay Eksiksizlik benzeri iktidara gelsin bile o antlaşma nasıl garibanın, yoksulun, memurun, işçinin, çiftçinin dostu olduğunu bütün gelişigüzel göreceğiz.

BİR TEK SINAVA İPTAL ETMEKLE BU İŞTEN KURTULAMAZSINIZ: Demin KPSS soruları çalındığı, bilinen sorunun sorulduğu, birilerine dayı yapıldığı ortaya daha çok. Cürmümeşhut yakalandılar, Cesamet Denetim Kurulu’nu harekete geçirdiler. Ankara cumhuriyet altını savcılığı, Azamet Denetim Kurulu harekete geçirdi. Ona ihbarda bulundu, soruşturma yürütülüyor, inşallah amma ne aşamadayız yapıyorsunuz ya? Vaktiyle bu ülkenin subaylarını sabahın köründe bu ülkenin alp askerlerini kumpaslarla toplarken sabahleyin, meridyen düzlemi, akşam beyanat geçiriyordu. Bu soruşturmadan peki amma biz bilelim, yok tık yok. Benzeri biricik sınava iptal etmekle bu işten kurtulamazsınız. Aynı bir tane bu sınava bakmakla da gayrimümkün. Eskiden yaptığınız sınavların çabucak bir sınavda mı yaptınız bunu? 1000 soy oyun var. Hepsinin incelenmesi geçişsiz.

YOK ÖYLE NISYAN: Gençlerin geleceğini çaldılar. Bire Bir buçuk milyon gencin umudunu çaldılar, yıllarını çaldılar. Sabahlara büyüklüğünde uykusuz geçirdiği geceleri çaldılar? Bir görelim, aynı bilezik yap. Bu işin sorumlusu kimse bire bir çıksın bakalım, tıpkısı gösterin, benzeri bilgilendirme yapsan müddeiumumi koca. Birçok kişiyi sorguladım, kaçını tutuklayın? Tutuklamadaysan pekâlâ bir tedbir uyguladın, ne oluyor, ne bitiyor bir görelim, unutturacak mısınız?’ Bu sınavı tahrip ettik. Dallar ayrımsız daha çalışsın, 18 Eylül’birlikte girsinler. Bu işi unutalım.’ Yok öyle unutma.

İYİ Kİ KANUNUESASI MAHKEMESİ İHLALLERDE ATILGANLIK GÖSTEREN BU KARARLARI ALIYORLAR: Anayasa Mahkemesi’hangi başvuruyoruz, söz ediyorlar. Benim görevim bu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi. Denk İstikrar Komitesi kurmuşlardı, ‘kuramazsınız’ dedik. Sebep? ‘Minval Bankası yapı kanunu özellik 4, kıymet istikrarını terazi görevi Form Bankası’na ait.’ Yalnız o yetkilendirilmiş vakit kaybetmeden ve hoppadak. Çok majör tıpkı görev, hür olması lazım, dış etkilerden arınması geçişsiz. Bakma bunları ikide birde başkanı değiştiriyor. Mahalle Muhtarı olması lazım, kanunla müesses, bunlar. ‘Laf dinlemiyor Form Bankası Başkanı’ diyor. O devir Karşılık İstikrar Komitesi diyerek bir madde kurdular. ‘Yapamazsın, kanuna aykırı.’ İptal etti bu Anayasa Mahkemesi… En Son hatırlayacaksınız henüz güzeşte aylar 7350 çevrilmiş ara sıra kanunlarda uymazlık yapan testis yasa, Türkiye Cumhuriyeti limanlarıyla ilgilendiren ihalesini yapmışlar, birilerine vermişler. İki yıl sonradan üç yıl bilahare haset dolacak. Bunlar iktidardan gideceklerini anladılar. ‘Aman bunu uzatalım.’ İçinde kâin yandaşlarına 49 yıl müddet uzatımı, ne uzatıyorsun? Ego iki sene sonraları transparan benzeri münakasa yapacağım. Yarışacağım. Çok henüz faziletkâr paralara bu limanlar, bu tesisler kiralanacak. Çocuğumuzun geleceğinden çalınan 49 yıl. Taraftar müteahhidin elinde 49 yıl kalacaktı, Temel Mahkemesi iptal etti. Deminden bunu böyle anlayan benzeri DOĞRU Partili benzeri MHP’li seçmenin, ‘bak hainler Temel Mahkemesi’ne gitmişler’ diyeceğini düşünüyor musunuz? Hepimizin çocuğunun geleceğini, hepimizin cebin terini koruyoruz. İyi ki CHP var gür kim Anayasa Mahkemesi halen elan bu büyüklüğünde daha çok böyle göze sokarcasına ihlallerde atilganlik gösteren bu kararları alıyorlar.

HİÇBİRİ FIKIR VERMEYECEK: Ek ibret karşılığı çalışan personel var. Bunlar iki yerde çalışıyorlar. Bire Bir Milli Eğitim’de, gayet normal; ama keşki olmasa hepsi kadroda olsa, iki Aile Bakanlığı’nda. Psikolog çalıştırıyor. Içtimai hizmet uzmanı çalıştırıyor. Temas meslekten âdem çalıştırıyor. Eklenmiş ders karşılığı güya BİR maaşı varmış üstelik ilave eklenmiş vermiş üzere. bazı bazı bunların maaşları minimal ücretin altına iniyor. Tığ birlikte bunu söylüyoruz. Kemal Satış yüz kere söylüyor. Yakında Tayyip Erdoğan çıktı. Bir güruh müjde verirken ‘ herhangi bir beş saat ibret üzere bire bir saat üstelik onlara ilave veriyoruz’ diye minimal ücretin konusunda çıkardı. Mahiye çekmeye gidince ifa almaya gidince tıpkısı gördüler kim bulunmayan öyle tıpkısı husus. Bire Bir sormuşlar, o elden Milli Eğitim’e uygulanıyormuş, Eş Bakanlığı’ndaki melfuf ders karşılığı olanlara uygulanmıyor. Bu haksızlığı dile getirelim amma hiçbiri fikir vermeyecek. Tallahi birlikte vermeyecek billahi üstelik vermeyecek, apar topar bu gece bu çocuklara üstelik aynı husus verin. Seçim yaklaşıyor, normalde duymazsınız. Apar topar Sabah gazetesi istihzar manşeti, inşallah çözülür.

“MAKSADINI AŞMIŞ BİR ESPRİ”

Özel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şarkıcı Gülşen karşı, mortocu hatiplilere ilişkin sözleri zımnında anket başlatılmasının anımsatılması üzerine Özel, şunları söyledi:

“İmam hatipler, gayrı okullarımız kabil hepimizin bu memleketin evlatlarını yetiştiren, yasayla kurulmuş, CHP döneminde kurulmuş ve dinin gereklerini insanlara akıllıcasına şekilde ve azamet tarafından ve denetimiyle öğretecekler katmak amacıyla kurulmuş okullar. Tek okula yapılmaması gerektiği gibi bu okullarla ait dahi öyle tıpkısı nükte bile olsa alay birlikte olsa, tanımlama akıllıca değil. Nasıl bir izah yapıldı bilmiyorum ama kesinkes düzeltilecektir. Maksadını aşmış bire bir espri. Çokça rahatsız edici şekilde insanların kalbini kırdı. Aceleci aynı şekilde telafi edileceğini beklenti ediyoruz. Biz bile takip edeceğiz.”

Share: