Rum Sigorta’ya “Bireşimli Zekanın Geleceği” alanında birincilik ödülü!

Anadolu Sigorta, yenilikçi dijital uygulamalarıyla sigorta sektöründeki başarısını tescillemeye bitmeme ediyor. “IDC Türkiye Dijital Inkılap Ödülleri 2021”üstelik “Bireşimli Zekanın Geleceği” kategorisinde muhteşem bir ödüle cemaat olan Küçük Asya Sigorta, “Hasar Mualllaklarının Araba Öğrenmesi ile Tespiti” projesiyle birincilik ödülünü kazandı.

Ince yıllardır envestisman yaptıkları sayısal inkılap projelerinden biri olan “Hasar Mualllaklarının Araba Öğrenmesi ile Tespiti” uygulamasıyla ihsan kazanmaktan büyük bire bir memnuniyet duyduklarını belirten Rum Sigorta Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Tufeyli, “Projemizi hayata geçirmeden geçmiş hasar dosyalarının düzenlenmesi adımında o dosyaya ilişkin asık miktarlar, tecrübeye yahut taban kümelerine bakarak belirlenerek atanıyordu. Belirlenen asma miktarlarının üs asma tutarlarından ayrımlı olması durumu, şirketimiz amacıyla yatırım süreçlerini pahal etkiliyordu. Makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak hasar dosyalarının küşat asık miktarlarını gerçeğe mümasil anlayış ettiğimiz tıpkısı haber analitiği süreci geliştirdik. Hayata geçirdiğimiz evvel modelimiz esenlik branşında yatışlı provizyonlar üzere tahminleme yapmaya başladı. Yatışlı provizyonlarda dosyanın açılması sırasında atanan asma miktarları eski yönteme bakarak yüzde 90 hakça belirlenebiliyor. Bu sayede mecmu muallak miktarında akıbet altı mahiye dönemde, afiyet branşı provizyonları üzere yüzdelik 15 düzelme kaydetmiş olduk. Bu sayede hasar ödemeleri için ayrılan hacim, olması müstelzim tutara genişlik yakın ağıl gelerek yatırıma yönlendirilen tutarlar arttırılmış oldu” dedi.

Olgun analitiği akışları ile hasar dosyası asık tahminleme projeleri sayesinde şirket süreçlerini veri merkezli karar bindi yöntemleri ile desteklemeye bitmeme ettiklerini açıklanan Asalak, projelerini ayrıksı branşlara de entegre ederek, elde ettikleri faydayı elan dahi çoğaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini anlatım etti.

IDC Türkiye eliyle bu yıl “’Sayısal Ekonominin Yükselişi ve CEO’ların Yeni Gündemi” teması ile planlı Dijital Dönüşüm Ödülleri’nde 150’den fazla proje yarıştı.

Share: