Salçalık domates ve biber sezonu başladı

Bilecik’te salça sezonun açılması ile gelişigüzel vatandaşlar kışlık ihtiyaçlarını yapmaya başlarken, pazarlarda salçalık domates ve biber fiyatları hayli yüksek.

Bilecik herhangi bir hafta pazartesi haset Hürriyet Mahallesinde kurulan iş alanında salçalık domatesler kasası 70 TL’den satışa daha çok. Alışılagelen zamanda kilo ile alışveriş yapan vatandaşlar, salça fayrap etmek amacıyla domatesi kasayla alıyor. Geçtiğimiz yıllarda kasası 20 TL olan salçalık domates fiyatı 2 yılda çok atarken, kapya biber yerine bildik salçalık biberin kilosu ise 13 liradan almaç buluyor.

“Yağmurdan yağlık işçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi”

Salçalık domates ve biber satan pazarcı Fert Özmen, Bilecik’te detaylı zamandan beri tezgah açtığını söyleyerek, “Edebiyat gelmesiyle salçalık yapıyorlar. Bundan ortalık domatese talep attı. Amma baran yağdığı amacıyla çamurdan dolayı iştirakçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi. Haftaya inşallah düzelecek. Bilecik’te hazır salça kullanmıyorlar, bütün kendileri yapıyorlar. Ondan periferi gayrı şehirlere bakarak temenni faziletkâr” dedi.

“Bu yıl çok memnunuz, ama almaç memnun değil fiyatlar pahalı geliyor”

Gayrı bir vandöz Nevin Minteş, salçalık domates ve biber satışı yanında zat yaptığı ocak salçalarını bile sattığını söyleyerek, “Seçme yıl Ilkgüz aylarında domatesler çıkar salça yaparız. Bu salçayı Bilecikliler haddinden fazla severler. Domateslisi kahvaltıda, biberlisi de yemeklerde peki. Kahvaltıda ince kabuklu, menemende, salçada çok iyicene olur; konaklamak kadar olur kahvaltılarda. Bu yıl çok memnunuz, amma müşteri mutlu değil fiyatlar pahalı geliyor. 5 liraya satıyoruz. Bu sene az buçuk muştulu domates. Gelişigüzel yıl kasası 20 liraydı bu sene kasası 70-80 liralık. Düzlük da satanda kıvançlı olmalı tığ da fide parası veriyoruz. Deresakarı köyünde evimizde makinemiz, tavamız seçme şeyimiz var. Tığ de domateslerimizle kendimizde salça yaparak, satıyoruz. Temas dönem 4 tava yaparım. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir kabil illere gönderiyorum. 2 bin, 3 bin kavanoz salça yetmiyor” dedi. – BİLECİKShare: