Seyfe Gölü Kuş Cenneti sonbaharda kuruyan görüntüsüyle doğaseverleri üzüyor

Yaklaşık 10 bin 700 hektarlık alana cemaat, 27’si nesli tükenme tehlikesinde bulunan 187 kuş türüne karı sahipliği yapmasıyla Türkiye’nin cesim sulak alanlarından biri olan Seyfe Gölü, temmuz ayından itibaren tamamen kurudu.

Suyun olduğu zamanlarda ilkin flamingo kalkmak amacıyla, turna, ördek, angut üzere kuşlara ev sahipliği işleyen, Kırşehir’in Mucur ilçesi sınırlarındaki göl, kış ve baharat aylarında yağan kar ve yağmur sularıyla canlansa dahi teferruatlı yıllardır temmuz aylarından itibaren ölçüsüz sıcak zımnında ağız ağıza kuruyarak sessizliğe bürünüyor.

Yaz aylarında yağışların olmaması ve gölü besleyen Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya pınarlarının kuruması zımnında göl adeta “sodyum klorür tarlası”na dönüyor. Yaz aylarında gölü ziyarete mevrut beş on emanet da bu duruma üzülüyor.

Gölü konuşma fail Adlar Çalıştırıcı, AA muhabirine, kısaca 10 yıldır Kırşehir’da yaşadığını, akarsu olduğu zamanlarda kuşları araştırmak için bölgeye geldiğini belirterek, yaz aylarında gölün kurumasından hava çokça üzüldüklerini söyledi.

Daha ilk geldiklerinde değişik türde kuşları gözlemlediklerini anlatan Antrenör, “Bire Bir nebze da olsa gölde suyu ve kuşları görüyorduk. Şu anda içler acısı bire bir durumda. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette. Yetkililerin buna bire bir zaman geçmiş hal bulmasını istiyoruz. Bura Kırşehir’in çokça yetişkin bire bir değeri. Önceleri buraya çokça ziyaretçi geliyordu, hayatiyetli oluyordu.” dedi.

Muhammed Talha Yılmaz üstelik henüz ilk göle geldiğinde kuleden haddinden fazla sayıda kuşu bakma fırsatı bulduğuna meni ederek, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin yeryüzü gelişmemiş sürede çarkıt güzelce günlerine kavuşmasını beklediğini söyledi.

Gölde su bulunduğu zamanlarda yaptığı ziyaretlerde dikiz kulesinden binlerce kuşu görebildiklerini anlatan Yılmaz, “O zamanlar geldiğimizde ayrı ayrı türde kuşlar vardı. Onları görünce mutlu oluyorduk. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette.” diye konuştu.

Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesi Tarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Padişah Kıymaz de Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin su seviyesinin kuraklığa sınırlanmış 1998-2022 yılları ortada etraflı yıllar ortalamasının altında kaldığını dile getirdi.

Burada yağış eksikliğine tutkun kuraklıktan bahsedilebileceğini vurgulayan Kıymaz, şöyle konuştu:

“Kuraklığın etkisi, kayırıcı faaliyetleriyle günümüzde henüz bile bir mana kazandı. Seyfe havzasında yaptığımız çalışmalarda kuyuların içme suyu ve tarımda kullanılmasıyla hele haziran ayından fasıla ayına kadar süreçte göldeki akarsu seviyesinin çok vahim azaldığını görüyoruz. Burada akarsu kaynaklarına bati benzeri kalın yapılmakta. Yer şeş kaynakları denetimsiz, kontrolsüz ve şuursuz ayrımsız şekilde kullanılmaktadır.”

Gölü mugaddi pınarlar kurudu

Su kaynağının durumunda korunması gerektiğini vurgulayan Kıymaz, “Seyfe Gölü’nü mugaddi Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya akaçlama kaynakları vardı. Çalışmalarımızda, son zamanlarda bu kaynakların bile kuruduğunu ve Seyfe Gölü’ne akarsu geçişinin olmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti, mukaddema 187 asıl kuş türüne sülale sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.Share: