Sınırlı dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak

Müteahhitlik sektörünü elverişsiz dışındaki projelerde siyasi risklere cebin müzaheret etmek amacıyla ati yıl “Yetersiz Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Siyasal Riziko Sigortası Programı” uygulamaya konulacak.

 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Almanak Programı’ndan yapılan derlemeye göre, küresel yapım piyasalarında yıpranmamış tip korona virüs (Kovid-19) salgınının 2020 yılında yaşattığı çekinti, bu sene telkih kullanımının yaygınlaşmasıyla azalarak yerini sektörün büyümesine bıraktı.

Normalleşmeyle yapım sektöründe talebin büyümesine karşın, arz miktarının bir ölçüde artmaması ve tedarik zincirindeki mesail nedeniyle sektörde esas girdi durumundaki demir, çelik, çimento ve kaba üzere gâh ürünlerin fiyatlarında toptan bazda artışlar yaşandı.

Hesaplı Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından çelik piyasasına müteveccih yerine bu yılın ikinci çeyreği için hazırlanan rapora göre, inşaat demiri fiyatları ev ayı bakımından güzeşte yılın bire bir ayına kıyasla yüzdelik 39 arttı. gücük ay itibarıyla ise çipo cevheri fiyatları güzeşte yılın bire bir ayına göre yüzdelik 97, hurda fiyatları yüzde 56 çoğalma gösterdi.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’bile dahi temel inşaat malzemelerindeki kıymet artışı çatı maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Türk inşaat ürünlerinin markalaşması üzere destekler devam edecek

Ülkede yapım sektörünün, gelecek yıl kalifiye yeryüzü ve murat temelinde, kaliteye dayalı, herif odaklı, çevreyle sevecen, dizayn ve teknolojik kabiliyetleri ile eklenmiş değeri yüksek bire bir yapıya kavuşturulması, ev dışında ise küresel ayrımsız marka haline getirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, ev dışı müteahhitlik hizmetlerinin kullanılmamış pazarlara girebilmesi, bulunan pazarlarda derinleşmesi, Türk inşaat ürünlerinin ihracatına ulama sağlanması amacıyla firmaların uluslararası pazarlarda konumlanması, güçlenmesi ve markalaşması yönünde desteklenmesine bitmeme edilecek. Ev dışı beceri danışmanlık hizmetlerine müteveccih bindi sağlanacak. Misyon ülkelere astronomi ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Müteahhitlik sektörünün daraç dışında proje üstlenmesini sağlayacak, firmalara teknolojik üstünlük, finansmana ulaşım veya pazara antre açısından katkı sağlayabilecek başka mevki firmalarıyla ortaklıklar kurulmasına yönelik ticaret politikası araçları kullanılacak. Ev Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Siyasal Riziko Sigortası Programı uygulamaya alınacak.

Maharet danışmanlık firmalarının yurt dışı faaliyetlerinin desteklenmesine devam edilecek. Maharet müşavirlik firmalarının uluslararasılaşması ve markalaşmasına müteveccih emniyet imkanları karşı farkındalık sağlanacak ve göz desteklenecek.

Ayrıca ati sene elverişsiz dışı maharet müşavirlik hizmetleri almanak hep proje tutarının 125 milyon dolar olması öngörülürken ensiz dışı üstencilik hizmetleri aksiyon hacminin bile 22 bilyon doları bulması bekleniyor.

İnşaat malzemelerindeki eşit artışı kiraları tetikleyecek

 

İnşaatta kış anif geçecek

 

İnşaat maliyetleri artıyor

 

Share: