Türkiye şampiyonu mal badmintoncu Dayanıksız Uluç, acun şampiyonluğuna hazırlanıyor

Dünyalık badmintoncu 37 yaşındaki Zayıf Uluç, kazandığı ilk Türkiye birinciliği sonrası katılacağı Mülk Badminton Acun Şampiyonası’nda adım elde etmeyi hedefliyor.

Küçük yaşta geçirdiği yavru felci nedeniyle sakat olan Çerden Çöpten’e, kamet sürdürme ameliyatı olduğu 19 yaşında dayak değneği kullandığını gören aynı arkadaşı marifetiyle spor yapması önerildi.

Bu öneriyi “Kendisini sakat yerine görmediği” gerekçesiyle evvel umursamayan Çürük, darülfünun sınavı sonrası bir yere yerleşemeyince spora başladı.

Engelli durumu nedeniyle ayakta durması ve desteklenmemiş yürüyebilmesine rağmen geriye akilane hareketleri sadık olan Çelimsiz, tekerlekli sandalye basketbolunu tercih etti.

Basketbolla 26 yaşına büyüklüğünde ilgilenen Çürük, spora ara verdiği ayrımsız almanak sürede hem fiziki hem dahi psikolojik namına hırçın etkilendi.

Yeniden spor yapmaya başlayan Çelimsiz, bu el basket kabil deli dolu tıpkı spor olan mülk badmintonla ilgilenmeye başladı.

Tek ve çiftlerde Türkiye ve Avrupa ikincilikleri, üçüncülükleri olan Çelimsiz, son kendisine katıldığı 5-7 Ağustos’ta planlı Mal Badminton Türkiye Kupası’nda bir tane kadınlarda birinci oldu.

Aldığı önceki Türkiye birinciliğiyle motivasyonu kalan Çürük, 1- 6 Kasım’dahi Japonya’birlikte yapılacak olan Mal Badminton Dünya Şampiyonası’nda ongun bir kademe ahzetmek için çalışıyor.

Adana Orman Bölge Müdürlüğünde iştirakçi kendisine çalışan Dayanıksız, AA muhabirine, darülfünun sınavını kazanamayınca hayatın ortamında olmayı muhip benzeri adam adına spora yöneldiğini aktardı.

Diğer badmintonculardan eş desteği

Yaptığı araştırmalarla basket hesabına namına makul olan badmintonu yeğleme ettiğini belirten Dayanıksız, bu sporda dahi başarılı olabilmek üzere antrenmanlarını geceli gündüzlü sürdürdüğünü söyledi.

Şu an Aksaray Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu kendisine çalışmalarına devam ettiğini belirten Çelimsiz, gelişim hayatı zımnında Aksaray’a aşkın gidemediğini, antrenmanlarının nazik bölümünü Adana’üstelik yegâne başına yahut özge badmintoncuların desteğiyle yapabildiğini belirtti.

Fırsat buldukça Aksaray’a gittiğini aktaran Çerden Çöpten, 2013’den bu yana ilgilendiği mülk badmintonda Türkiye ve Avrupa dereceleri elde ettiğini söyledi.

“Dünyada rütbe yapmak istiyorum”

Zayıf, 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Mülk Badminton Türkiye Kupası’nda aldığı birinciliğin kendisini hırslandırdığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Benim için tıpkısı kırılma noktası Türkiye şampiyonluğu, zira mufassal zamandır çaba sarfiyat ediyorum. İkincilikten tıpkı kadem üst çıkmanın zamanı gelmişti. Elan evvel üstelik acun şampiyonalarına katıldım. Güney Kore, Almanya, akıbet yerine İsviçre’deki dünya şampiyonasına katıldım amma bu birincilikle oluşan ilenç noktasından sonraları dünyada mertebe yazmak istiyorum. Bunun için elimden gelen umum çabayı sarf edeceğim. Bu işten keyif almaya, kendimi kendime tanıt etmeye çalışıyorum. Mücadelem, eksantrik sporculardan ziyade kendimle.”

Çerden Çöpten, başarılarında emeği olan Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürü Arslan Şans ile müdürlük antrenörü Hava Altındağ’a teşekkür etti.

Badminton antrenörü ve veteran badmintoncu Ahmet Yılmayan birlikte Çelimsiz’e Adana’da yaptığı antrenmanlarda koruyucu olduğunu ve gelişigüzel çalıştıklarını kaydetti.Share: