Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunlarını hususiyet mücadelesinde sona geliniyor

Üçüncüzade Ömer Rabıtalı’nın torunlarını hususiyet mücadelesinde sona geliniyor

GÜMÜŞHANE Üçüncüzade Ömer Ciddi’nın varislerinin Trabzon’birlikte kâin Güzelhisar Kalesi’nin birlikte içerisinde bulunduğu arazinin yararlanma hakkını kabul etmek için ayrıntılı yıllardır verdikleri türel mücadelede sona gelindi. 28 Eylül’de Torul Esas Hususiyet Mahkemesinde açılan davadan olumlu son çıkması halinde vakıflarını kuracak varislerin Ilkgüz ayında Ankara’üstelik açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının peşi sıra arazinin yararlanma hakkına ehil olup olamayacakları belli olacak.

Trabzon’dahi 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde nesir edilen tarihi Güzelhisar Kalesi’nin bile zarfında düz aldığı arazinin 1737-1745 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Vakur’evet ait olduğunu ve varis olduklarını tescilleyen torunlarının detaylı yıllardır sürdürdükleri türel süreçte sona aşamaya gelindi. 28 Eylül tarihinde Torul Temel Hukuk Mahkemesi’nde görülecek tıkır ihdas davasının sonucuna bakarak vakıflarını kuracaklarını belirten müverrih-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, elan sonradan Ankara’üstelik açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının sonucunda kermen arazisinin tasarruf hakkına cemaat olacaklarını belirtti. Arazinin kişilere devredilemediğini ve bu nedenle varlık kurmanın son süreçte kilit alengir oynadığını söyleyen Üçüncüoğlu, “Türk ve Mütedeyyin tıpkısı sülaleyiz biz. Bizim sülalemizde 4 parça ciddi var. Bunlar bütün bizim sülalemizden gelme. Biz devlete arkalama ettik, kerem için çalıştık, devlete düzentileme verdik biz. Hakkımızı istiyoruz eksantrik tek şey istemiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Elimizde padişah fermanları bile var”

Sorun sürecinde sundukları belgelerin içerisinde melik fermanları birlikte olduğunu tamlayan tarihçi-edip Adnan Güngör Üçüncüoğlu, “Tığ kalenin birlikte içerisinde bulunduğu arsayı kabul etmek istiyoruz. Bu arsayı Üçüncüzade Ömer Kâmil 5 kişiden tapusuyla beraber aldı ve bu tapuyu o zamanki saraya olgun verdi. İzin aldı, ben burada bire bir familya yaptıracağım dedi, o bile müsaade verdi. Bildiğiniz üzere Heybeliada’birlikte Rumların aynı kilisesi var, burayı almak için 50 sene savaşım ettiler. Heybeliada, Hatay’birlikte tıpkısı kilise ve İstanbul’dahi ayrımsız kilise henüz var bunları Rumlar aldı. evet biz Anadolu değiliz bir şey değiliz burası bizim dedemizden kalma tapulu bire bir düz. Bu tapu 2013 yılında makbuz daha 10 yıl olmadı. Trabzon’birlikte kadastro çalışmaları nedeniyle tığ bunu aldık. O ahit kadastro bize vermeseydi üstelik bunu hazine üzerine, askeriye konusunda, karayolları üzerine yahut vakıflar üstüne sebep yapmadılar. Burada hangi yazıyor maliki Üçüncüzade Vakfı, tapuda yazan toprak Trabzon’un yarısı kıymetiharbiye. Biz yarısını istemiyoruz kim, bizim vatandaşın yeriyle işimiz bulunmayan. Vatandaşın yerini tığ istemiyoruz. Zamanında almış tapu yaptırmış tığ bunu istemiyoruz. Bizim isteğimiz şu anda askerlik ve karayollarının elinde olan meydan. Orası da 4 dönüme mümasil tıpkısı düz. Biz onun peşindeyiz. Elimizdeki kitabın içre arz azından 100 parça vesika ve hikmet var. Padişah fermanları var, emirnameler var, Trabzon Valilerinin fermanları var. Bunlar belgedir. Bu belgeler nedeniyle biz orada türe iddia ediyoruz. Tığ Osmanlı arşivlerinden kendimize bakarak vesika tanzim ettirmedik.” dedi.

“Burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız, biz kirasını alacağız”

28 Eylül’dahi mangiz kurmak için akıbet davaya gireceklerini belirten Üçüncüoğlu, “Eylül’ün 28’inde Torul Esas Ünsiyet Mahkemesinde para kurmak üzere akıbet mahkememiz var. Bir bile bu ayın içerisinde Ankara’da ‘Galle Fazlası’ amacıyla sav açacağız. Tığ burada yararlanma hakkını istiyoruz. Tığ burayı aldık diyelim, bazı diyor ki sülale yapacaksınız, kimi diyor otel yaptıracak. Devletin malının üzerine, ocak, otel olamaz tığ bunun bilincindeyiz. Bizim yapacağımız burada o güzelim yeri askeriyenin elinden çevirmek, zira askeriyenin tasarrufunda askeriye kendisi eğleniyor, piknik yapıyor askeri amaçlarla kullanmıyor kim orayı. Biz orayı alacağız Trabzon halkına açacağız. Kendimiz yapamasak dahi burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız tığ kirasını alacağız. Gaye bu. Bizim gayemiz şu anda maddi bir husus değil, bizim gayemiz şu anda orayı alıp Trabzon halkına tahsis etmek.” diye konuştu.

“Devlete yardım ettik, ihtişam için çalıştık, devlete düzentileme verdik, hakkımızı istiyoruz”

Devletin yararlanma hakkını vermeyeceğini söylemesi nedeniyle sevgili açtığını belirten Üçüncüoğlu, “Bizim tasarruf hakkımızı versinler ego devletten 5 sene geriye dönük parasını istemem. Fehamet şu anda vermeyeceklerini söyledikleri amacıyla tığ sav ayırmak zorunda kalıyoruz. O davayı bile kısa bir süre içerisinde bitireceğiz, zira hakkımız bu. Rumlar lacerem almışsa, Ermeniler nasıl almışsa başka azınlıklar bittabi almışsa tığ da hakkımızı istiyoruz. Türk ve Dindar bir sülaleyiz tığ. Bizim sülalemizde 4 kesim ciddi var. Bunlar bütün bizim sülalemizden yetişme. Tığ devlete müzaheret ettik, heybet üzere çalıştık, devlete düzentileme verdik tığ. Hakkımızı istiyoruz başka hiçbir öz istemiyoruz. Orayı bölüt açacağız. Bu benimle olmasa de benden sonra gelenlerle olacak. evet alacağız ya alacağız, bunun bambaşka yolu bulunmayan. Türkiye Cumhuriyeti ahbaplık devleti, el devleti değil. Biz tapulu olan yerimizi istiyoruz, alacağız dahi. Şu anda oraya Üçüncüoğlu Kalesi yazılsın ben zat hakkımdan vazgeçeceğim. Ego 76 yaşındayım bu saatten bilahare benim parayla pulla de işim imkânsız. Ego Trabzon Belediyesine dahi veririm orayı, onlar kullanırlar daha ferah yaparlar bize üstelik kira bedeli ne verirlerse, bizim üstelik fakirlerimiz var.” ifadelerini kullandı.Share: