Tuluma zaaf sardı, demincek Türkiye’nin herhangi bir yerine satışını yapıyor

Tuluma zül sardı, demincek Türkiye’nin her yerine satışını yapıyor

Kurduğu Gayda Atölyesiyle Gayda geleneğini sürdürüyor

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Komilo köyünde kurduğu Tulum tekellüm Atölyesi’nde, ailesiyle bu arada gayda müziği ve kültürünü gelecek nesillere aktarıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde ruhlu 31 yaşındaki Engin Dervişoğlu, Ankara’da Gazi üniversitesinde okuduğu zaman kampüste arkadaşlarıyla gezerken karşılaştıkları kemençe çalan birini görünce arkadaşları ortada geçen diyalogda Dervişoğlu’na ‘Sen pekâlâ Karadenizlisin, kemence çalmayı bilmiyorsun’ dediler. Bunun üstüne Dervişoğlu’bile arkadaşlarına kendi yöresinde kemençe değil Gayda çalındığını söyledi. Arkadaşlarıyla geçirdiği diyalog konusunda Dervişoğlu Tuluma merak sardı. Tulumun yapımını bellemek isteyen Dervişoğlu, önce özellikle Ankara’bile tulumu öğrenmeye çalıştı elan sonrasında ise tulumu yöresinde düzenlemek istedi. Tekrardan Rize’ye dönen Dervişoğlu, Çamlıhemşin ilçesinde ustası Bülent Bekar’ın yardımıyla tulumun ve çibunun kuşkusuz yapılacağını öğrendi. Henüz bilahare kendisine benzeri Gayda Atölyesi kuran Dervişoğlu atölyesinde ailecek tulum ve çibun yaparak satıyorlar. Gayda Türkiye’nin beraberinde Yurtdışından birlikte istek görüyor.

Gayda işine pekâlâ başladığını anlatan Engin Dervişoğlu, “Ankara’bile üniversite okuyordum. Orada arkadaşlarımla kampüste gezerken bire bir kemençeci vardı. Bana arkadaşlarım alay yaptılar. Sen pekâlâ Karadenizlisin kemençe çalmayı bilmiyorsun gibilerinden mizah yaptılar. Kul bizim oralarda kemençe değil gayda çalınır dedim. Böylece gayda içime yer etti. Henüz sonrada araştırmaya başladım. Tulumun elbet yapılacağına dayalı. Bildirme ilkin tulumla ilişkin hiçbir özdek bilmiyordum. Daha sonrasında Çamlıhemşin’de kâin bire bir akrabamız bana Çibun gönderdi. Onla tulumu öğrenmeye başladım. Henüz sonrasında filhakika değişmeyen verdim ve okulumu Rize’de devam ettirdim. Tulumu üstelik ustam Bülent Bekar’dan öğrendim. Ustamın emeği bana çoktur. Ondan gördüklerimle yola çıkarak kendimi geliştirdim. Eğitim hayatım süresince hem sınavlarıma çalıştım hem birlikte tulumda kendimi geliştirdim” ifadelerini kullandı.

“Burada ailecek çalışmaya bitmeme ediyoruz”

Tulum işini ailecek yaptıklarını belirten Dervişoğlu, “Bu işlik bile şöyle ayrımsız çalışma ortamı var. Babam, imdi ahşap işlerinde ve cilt işlerinde çalışıyor. Annem Tulumların dikimini yapıyor. Eşim ise toplumsal iletişim araçları ve internet sitemiz üzerinden yazan müşterilerimize cevap veriyor. Bende burada işin beceri detaylarında çalışıyorum. Burada ailecek çalışmaya bitmeme ediyoruz” dedi.

“Mikro dışında bile talep var”

Tulumun Mikro dışından dahi kâm gördüğünü ifaden ağa Dervişoğlu, “Türkiye’nin neredeyse bütün ilçelerine tulumun öğrenme aşaması olan çibunu gönderdik. Türkiye’de az daha çibunu almayan kaymakamlık kalmadı. Tulumu ise az daha hep illere gönderdik. Güçlükle dışında birlikte kâm var. Malta adası olsun, Fransa, İngiltere, Almanya, Azerbaycan ve Yunanistan kadar ülkelere tulum gönderiyoruz. Tuluma Almanya’de ki gurbetçi Türkler bundan sonra rabıt gösteriyorlar ama yabancılara bile tulum satışımız oluyor” şeklinde konuştu.Share: