Uluslararası Adana Hoşlanma Festivali’nde sunulacak dernekevi lezzetler tanıtıldı

Adana Valiliğince 7-9 Ekim’birlikte düzenlenecek Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde sunulacak yerel lezzetler tanıtıldı.

Ilbay Süleyman Elban, kentte bire bir otelde düzenlenen toplantıda, festivalde kentin umum lezzetlerinin yer alacağını söyledi.

“Damak çatlatan” tıpkısı festival olacağını tamlayan Elban, “Kebabından rastgele kalem yemeğine, sokak lezzetinden tatlısına, bir nice meşrubat çeşidine büyüklüğünde yöresel ürünlerin bulunduğu özel bir curcuna. Bu festival, festival ika kültürüne, yeteneğine, sülale sahipliğine ve olgunluğuna cemaat insanların yaşadığı Adana’dahi yapılıyor. Önümüzdeki hafta 3 gün boyunca hem ülkemizin ciharıyek yanından hem dahi dünyanın bir nice ülkesinden gelen misafirleri ağırlayacağız.” diye konuştu.

Vali Elban, festivalin coşkuyla, pir hatıralar ve damaklarda güzel lezzetler bırakarak sonuçlanmasını arzu ettiklerini belirtti.

Festivale bu yıl da yeni içerikler ilave edildiğini dile getiren Elban, şöyle konuştu:

“Yegâne bir derdimiz var, güzel insanımıza, şehrimize yakışan, esbak yıllarda olduğu kabil güzel ayrımsız curcuna yapabilmek. Festivalimizde seçme sene, esbak festivallerin içeriğinin konusunda yeni içerikleri yetiştirmek. Tıpkı Adana mutfağı kabilinden daha zengin kılmak için çabalama gider ediyoruz. Bu sene yıpranmamış içerikler ilave edildi. Nedeniyle önümüzdeki yıllarda üstelik yeni kullanılmamış içeriklerle festivalin zenginliği ve coşkusu henüz dahi artacak diye düşünüyorum.”

Adana Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Nusret Saçlı da ilkin Vali Elban koyulmak amacıyla Uluslararası Adana Haz Festivali’nde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Toplantıda, tescilli kebaptan şırdana, mumbardan duygulandıran köfteye ve şalgama büyüklüğünde festivalde sunulacak çokça sayıda lokal lezzetin tanıtımı yapıldı.

Share: