Kırklareli’nde Ahilik Haftası kutlandı

Kırklareli’nde Cömertlik Haftası dolayısıyla tören düzenlendi.

İl Özel İdaresi Çekim Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Şehremaneti Başkan Vekili Yüksel Baş Döndürücü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mualla Fuat Şeker Hastalığı, Esnaf ve Sanatkarlar Emniyet ve Kefillik Kooperatifi Başkanı Halil Yiğit ile çekmece başkanları ve iz lisesi öğrencileri katıldı.

Törende, Yılın Ahisi seçilen Mehabetli Kurtul ile kalfa Elif Arslan, çırak Nazmi Sevimser, mahir Ceylan Şans, Nuray Tosun, Barız Kabak Kafalı, Burak Fay, Ayvaz Evet, Emre Çelik ve Berkay Akuç’a vesika ve plaketleri verildi.

Şeker Hastalığı, konuşmasında, Cömertlik kültürünün 650 yıldır süre gelen bire bir anane olduğunu belirtti.

Cömertlik kültürünün Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin gelişiminde çokça büyük kurum oynadığını anlatım eden Şeker Hastalığı, milli kültürün çok mehabetli aynı destek olduğunu kaydetti.

Cömertlik felsefesinin temellerinin 18. yüzyılda atıldığını dile getiren Şeker Hastalığı, “Sosyal hayatın düzenlenmesinden, soylu erki hayata, yurt savunmasına büyüklüğünde budun olmanın tekmil özellikleri süresince bulunduran, Türk milletine başmaklık, sosyoekonomik aynı düzendir. Hatır merkezine insanı kayran ahilik, yüzyıllar boyunca toplumda etkili tam fertleri birbirine yaklaştırmayı ve aralarında ilişki ve tesanüt kurulmasını amaçlamıştır. Bunun sonucu adına çevirici, kült, ırk, seks farkı gözetmeksizin herkese kıymet ahzüita yapılan bir anlayışın simgesi olmayı başardık.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından açılışı yapılan lokal halk sanatları sergisi gezildi.

Share: