Kırşehir’de 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı

Kırşehir’de, bire bir hafta sürecek 35. Ahilik Haftası kutlamaları başladı.

Kutlama programı kapsamında Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, YANLIŞSIZ Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Umumi Müdürü Necmettin Erkan ve iklim protokolü, Ahi Evran Veli’nin türbesini konuşma ederek dua okudu.

Daha sonra mehterhane eşliğinde Cömert Evran Külliyesi önünden Neşet Ertaş Firez Merkezi’ne saraka yürüyüşü düzenlendi.

Neşet Ertaş Firez Merkezi’ndeki açılış programında mütekellim Vali Buhara, içtimai dayanışma, hizmette harika, hakkaniyet, sabır, ağalık, sadelik üzere Cömertlik değerlerini hakkıyla yaşatan tamam esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladığını belirtti.

Ahiliğin, bünyesinde barındırdığı değerler manzumesiyle zaman yalnızca bu topraklarda hayat dolu insanlara değil, cemi insanlığa delil olabilecek içtimai benzeri olduğunu vurgulayan Buhara, “Ahi Evran, bu şehre ruhunu üflemiştir. Bu sebeptendir kim bu şehrin ruhunda Cömertlik vardır. Kırşehir adına Kardeş Evran-ı Ege üzere bir değere ehil olmaktan bahtiyarız.” dedi.

Cömert Evran’ın yaptıklarının elden Kırşehir’i değil bütün benzeri Anadolu’yu ve daha serbest coğrafyaları ilgilendirdiğini dile getiren Buhara, “O kurduğu Cömertlik teşkilatıyla ve sahada verdiği savaş ile Anadolu’nun Türklere daraç yapılmasında, bu coğrafyanın vatana dönüştürülmesinde cesim bire bir hedef üstlenmiştir.” diyerek konuştu.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Erkan de Ahiliği yaşatmanın herkesin görevi olduğuna belen ederek, “Ticaret Bakanlığı yerine bu misyonu çekilmek, değerlerini neşelendirmek, gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalara bitmeme edeceğiz. Cömert Evran Veli ve hakka yürümüş kamu Ahilerimizi yağmur ve şükranla anıyorum.” ifadesini kullandı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve çokça sayıda öğrencinin da katıldığı programda, Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk birlikte istişare yaptı.

Share: